اخبارکتاب

سیاهکل و دیلمان قدیم  را در  کتاب «از روزگار رفته» ببینید

به گزارش گیل مهر، کتاب «از روزگار رفته…»، مجموعه عکس هایی از سیاهکل و دیلمان قدیم است که  به کوشش«علی رکنی» از سوی واحد هنرهای تجسمی حوزه هنری استان گیلان منتشر شده است.

 علی رکنی دیلمی، عکس هایی را که شخصا در در دهه ۵۰  و ۴۰ با دوربین های آنالوگ آن زمان تهیه کرده است؛ در یک مجموعه مجلد منتشر کرده است.

این مجموعه ی جذاب که برخی سیاه و سفید هستند-  می تواند به عنوان یک منبع خوب در حوزه مردم شناسی و جامعه شناسی مورد استفاده قرار گیرند. در این عکس ها بخش هایی از زندگی مردم سیاهکل و دیلمان قدیم، نوع پوشش، فرهنگ کار و بازارهای محلی، معماری بومی سیاهکل و دیلمان، کوچ دامداران گالش، باغ های چای و برخی آداب و رسوم در قاب دوربین ماندگار شده  است.

بر اساس یادداشت، علی رکنی برخی از آدمهای این مجموعه به دیار باقی رفته اند، کودکان تصاویر بالیده و برخی کهنسال شده اند و برخی از بناهای فاخر منطقه مانند خانه دودمانی متاسفانه تخریب شده  اند و همه این عکس ها برای مردم منطقه خاطره نوستالژیک دارند.

نکته جالب توجه در این تصاویر نحوه پوشش سنتی زنان سیاهکل و دیلمان قدیم و  نوع حضور پررنگشان در  فعالیت های اجتماعی زنان در روز بازارها و همینطور فرهنگ  کشت وکار است.

این کتاب در مجموع  با۹۰ قطعه عکس  و در ۱۲۰ صفحه و با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه  توسط انتشارات ایلیا روانه بازار کتاب شده است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *