اخبارمطبوعات

سی و چهارمین شماره‌ی ماهنامه عطر شالیزار منتشر شد

به گزارش گیل مهر، سی و چهارمین شماره‌ی ماهنامه‌ی اجتماعی فرهنگی عطرشالیزار ویژه مرداد ماه ۹۷ منتشر شد.
در این شماره، گزارشی از مراسم ادای احترام و بازگشایی آرامگاه استاد ابراهیم پورداود، نخستین دانش آموخته زبان های ایران باستان به قلم الهام کیانپور منتشر شده است. این مراسم ۱۴تیرماه و همزمان با روز ملی قلم به همت سایت فرهنگی گیل مهر و مجمع اسلامی فرهنگیان گیلان در محل آرامگاه(رشت، محله حاجی داود) برگزار شد.
در این شماره همچنین، به مناسبت سالروز فتح تهران بدست مشروطه خواهان گیلانی و بختیاری مقاله ای با عنوان: «نگاهی گذرا به جنبش مشروطه» به قلم شجاع‌الدین طایفه منتشر شده است.
همچنین عطر شالیزار در این شماره، دیداری با پوروین محسنی آزاد، معلم و نویسنده ی لاهیجانی و برادر همسر بیژن نجدی داشته که حاصل این دیدار و گفتگو در مطلبی با عنوان: «پنجره ای رو به خورشید» منتشر شده است.
خاطرات و خطرات باغ کشاورزی لاهیجان (ایستگاه تحقیقات گل‌وگیاه زینتی)، بنرهایی برای عوام‌فریبی، آثار روز جهان را با زبان فارسی می‌خوانم، و گفت و شنودی با مریوان حلبچه ای مترجم آثار بختیار علی نویسنده کرد و درنگی بر اندیشه و آثار میثم ربیعی پورسلیمی(طراح و نقاش) و… از خواندنی های این شماره است.
افشین معشوری، سردبیر این ماهنامه در مطلبی با عنوان: «یاد آر ز شمع مرده یاد آر» اشاره دارد به امضای فرمان مشروطه که در ۱۴مرداد ۱۲۸۵ خورشیدی باعث تشکیل مجلس شورای ملی شد و یادی نموده از روشنفکران و روزنامه نگارانی که در صف نخست مبارزه بودند و بویژه میرزا جهانگیر خان صور اسرافیل که علی اکبر دهخدا شعر معروف یادآر زشمع مرده یاد آر را در رثای وی سروده است.
مشعوفی همچنین یاد محمود صارمی خبرنگار ایرنا را که در مزار شریف بدست طالبان به شهادت رسید، گرامی داشته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *