یادداشت

شب های امتحان و سرمایه های اجتماعی که از دست می رود

عباس ایمانی، پژوهشگر مطالعات فرهنگی

خردادماه که می شود، خاطرات روزهای پراسترس امتحانات مدارس حتی برای بزرگسالان نیز تداعی روزهای تلخ و پرتنشی است. این روزهای پرتنش، هم برای دانش آموزانی که مقطعی از تحصیل را پشت سر می گذارند و هم فارغ التحصیلانی که منتظرند با کنکور وارد فضای علمی شوند، متفاوت است.

ماه های منتهی به امتحانات پایان سال، یادآور بیم و امیدی است که کم و بیش هر دانش آموزی آن را تجربه می کند. اما این ترس تنها در برگه امتحان خلاصه نمی شود و هرچه دانش آموز و یا دانشجو به زمان فارغ التحصیلی نزدیک می شود، بیم جذب در بازار کار، بازهم فضای ذهنی فرد را درگیر می کند.

اگرچه امید دلتمردان و خانواده ها، به آینده دانش آموزانی است که لاجرم می باید مدیریت جامعه را بدست گیرند، اما ترس از اضافه شدن جمعیت بیکاران تحصیل کرده ای که  پشت دروازه های بازار کار مانده اند، همین امید را هم به یاس بدل می کند.

سرمایه هنگفتی که دولت و خانواده ها برای پرورش این دانش آموزان هزینه کرده اند، بجای آنکه دریچه ای به آینده ای روشنتر برای جامعه بگشاید، اکنون موجب تنزل سرمایه های اجتماعی نسل جوان شده و روز به روز این سراشیبی تندتر می شود. عمده ترین علت این بی اعتمادی ، بازتاب بی کاری های گسترده و نگرانی است که والدین برای فرزندانشان متصورند.

زمانی والدین به امید داشتن آینده ای بهتر دانش آموز را دلداری می دادند و همین امید ، چه بسا سختی های تحصیل  و استرس شب های امتحان را کاهش می داد.

اما در دوی ماراتونی که رابطه بیش از تخصص در یافتن شغل و ارتقا نقش دارد، دست از کتاب شستن فرزندان نیز طبیعی است و دست والدین برای فرزندان در حال تحصیلشان خالی.

هر چند در سال های اخیر ترکیب جمعیتی و درصد جنسیتی دانشجویان پذیرفته شده در دانشگاها خود نمایانگر انگیزه پایین تحصیل برای پسران است، اما همین نابربری سطح تحصیلات نیز آینده مبهم تری را برای دختران در یافتن شغل درخور شان و همسری همکفو درپی خواهد داشت و همین نابرابریی مدتهاست معضلات اجتماعی بیشتری را در جامعه رقم زده است.

در این میان، نظام آموزشی کشور همچنان پروسه شب های امتحان و دروسی که تنها به کار دریافت مدرک می خورد و نه کسب مهارت های اجتماعی، طی می کند بی آنکه بداند این شیوه آموزش  روز به روز بر کاهش سرمایه های اجتماعی دامن می زند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن