اخبارچهره ها و یادبودهاهنر

شمس لنگرودی در آیین نکوداشت خود در رشت عنوان کرد: کار کردن در بحران ها، تونل زدن در کوه ناممکن هاست

گیل‌مهر- الهام کیانپور
آیین نکوداشت محمد شمس لنگرودی، شاعر و ادب پژوه گیلانی روز شنبه ۲۶ آبان مقارن با زادروز این شاعر گیلانی با حضور نویسندگان، شاعران و فرهیختگان استان در پژوهشکده‌ی گیلان شناسی دانشگاه گیلان برگزار شد. این مراسم به همت پژوهشکده-ی گیلان‌شناسی دانشگاه گیلان، بنیاد فرزانگان امید گیلان، مجمع اسلامی فرهنگیان گیلان، سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان، انجمن مهرورزان گیلان پژوه و دبیرخانه انجمن مفاخر گیلان برگزار شد.
محسن آریاپاد دبیر این نکوداشت ضمن خوشامدگویی و تشکر از حضور اهالی فرهنگ و هنر گیلان دراین مراسم، این روز را روزی خاطره انگیز و میمون دانست و در ادامه به روند شکل گیری این برنامه و برگزاری آن اشاره و از همه یاوران و سازمان های مرتبط همراه قدردانی نمود.
دکتر سیدهاشم موسوی، رئیس پژوهشکده‌ی گیلان شناسی دانشگاه گیلان، ضمن بیان این مهم که ادبیات معبری برای آموزش و پرورش انسان و فضیلت یافتن جامعه بوده و ایران به فرهیختگی و شاعرانگی در جهان مشهور است، گفت: شاعران به زندگی ما عظمت و معنا بخشیدند و خوش وقتی را برای ما به ارمغان آوردند و همچنین افزود: فرهیختگانی چون شمس لنگرودی، ایران را تابناک تر نموده‌اند. استاد لنگرودی عاشق فرهنگ مردم گیلان است و این فرهنگ همواره برای ایشان الهام بخش بوده وما امروز نمی توانیم نسبت به تعهد شمس لنگرودی در آثارش به مولفه های زندگی گیلانی بی توجه باشیم.
درادامه دکتر نگین صفری نژاد بی نظیر، استادیار ادبیات دانشگاه گیلان پیرامون نمود بوم گرایی درشعر شمس لنگرودی گفت: تاثیر زیست بوم و یا سبقه‌ی اقلیمی، شناسنامه اثر و وجه تمایز آن از آثار دیگر است و منظور فقط بسامد کلمات نیست. وی با ذکر نمونه‌هایی از اشعاراستاد لنگرودی به سازه ها، ابزارهای متناسب با بوم و بافت تصویری اشعار پرداخته و پیرامون آن صحبت نمود. دکتر جهاندوست سبزعلی پور، استادیار دانشگاه آزاد اسلامی رشت نیز با بیان این مهم که قدرت دنیای ذهنی از زبان است و هر کسی زبان خاص خود را دارد؛ دنیای ذهنی را بزرگ تر و قوی تر از دنیای مادی معرفی نمود و گفت: ما به زبان وابسته‌ایم و شاعران قدرت جادویی زبان را دارا هستند، آنان پس از پیامبران، جاودانه ترین افراد در زمین هستند.
علیرضا رئیس دانایی، مدیرمسئول انتشارات نگاه، ضمن اشاره به سابقه همکاری خود با استاد محمد شمس لنگرودی، گفت: معنا و سادگی اشعار شمس لنگرودی مرا جذب خود کرد و من علاقمند به انتشار آثار ایشان شدم. وی شمس لنگرودی را ذاتا شاعر دانست و افزود: در افکار، گفتار، منش و روش زندگی شمس نیز شاعرانگی موج می زند و مهم آن که او فخرفروشی انسان‌های به شهرت رسیده را ندارد و پس از رسیدن به قله های ادبی خود را گم نکرده است. شمس یک پژوهشگر درجه یک است که طنزگویی و طنزپردازی یکی دیگر از هنرهای او است و من به واقع افتخار می‌کنم ناشر آثارش باشم.
در ادامه، دکتر سینا جهاندیده، شاعر و منتقد گیلانی، ضمن یادآوری خاطرات خود از آشنایی با استاد شمس در دهه‌ی ۷۰، به ویژگی های شعری او پرداخت و از معصومیت تراژدیک شخصیت او یاد کرد و گفت : شعر شمس اتفاقی در شمس است که ابعاد انسانی و ویژگی های خاصی دارد. شمس از این جهت شبیه فروغ و شاملو است که دفترشعر و زندگی اش یکی است. وی مواجهه با نیستی و حیرت را یکی از ویژگی های اساسی شعر شمس دانسته و پیرامون تفکر تراژدیک و تمثیلی اشعار او صحبت کرد.
در ادامه، شمس لنگرودی در میان شور و اشتیاق مدعوین به جایگاه آمد و ضمن خشنودی از حضورش در میان اهالی فرهنگ و هنر گیلان گیلان به این جمله شاملو اشاره نمود که «کار کردن در بحران‌ها، تونل زدن در کوه ناممکن‌هاست» و افزود: مشکلات، گرفتاری‌ها و عوامل بازدارنده خیلی زیاد است، اما مردم مسیر تحول را نمی‌بینند.
این شاعر گیلانی همدلی و همراهی مخاطبان اشعارش را دلگرم کننده دانست و گفت این همدلی‌ها ارزشمند است، زیرا در خلأ نمی‌توان شعر نوشت. این شما هستید که به شعرهای شاعران گوش می‌دهید و با همدلی خودتان شاعران را سر شوق می‌آورید.
او با اشاره به تالیف کتاب «تاریخ تحلیلی شعر نو»، این کتاب را در پاسخ به نادانسته‌های خود دانست و تاکید کرد: یکی از خوشبختی‌های من در زندگی این است که هر کاری کرده‌ام برای خودم کرده‌ام. شمس لنگرودی ضمن اشاره به جمله ارزشمند آندره مالرو که «زندگی هیچ ارزشی ندارد، اما هیچ چیزی ارزشمندتر از زندگی نیست» افزود: هرچه نوشتم و هرچه شعر سرودم برای دل خودم بود و به همین دلیل شعرهایم برای مردم اثرگذار و الهام‌بخش است. استاد لنگرودی در انتها با خواندن اشعارش گفت: سیاستمداران، این جهان را بی‌معنا کرده‌اند، اما هنر، زیبایی خلق می‌کند و دروغ نمی‌گوید؛ اگر هنر نبود واقعیت‌ها ما را از بین می‌برد. در پایان این مراسم از کتاب «در ستایش زندگی»( ویژه نامه شمس لنگرودی) به کوشش محسن آریاپاد نیز رونمایی شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *