اخبارتاریخگردشگری

عرصه و حریم محوطه‌های باستانی «مریان» و «آق‌اولر» بازنگری می‌شود

به گزارش گیل مهر، مدیرکل میراث فرهنگی گیلان از بازنگری در عرصه و حریم محوطه‌های باستانی«مریان» و «آق‌اولر» خبر داد و گفت: این بازنگری‌ها در راستای حفاظت و حراست بیشتر از این محوطه‌ها انجام می شود.

شهرود امیرانتخابی با اشاره به بازنگری در عرصه و حریم محوطه‌های باستانی مریان و آق‌اولر، اظهار کرد: این اقدام در راستای حفاظت و حراست بیشتر از محوطه‌های مذکور انجام می شود.

وی با بیان اینکه هیأت گمانه‌زنی به سرپرستی رقیه مجتبایی ثبوتی، کار خود را آغاز کرده است، افزود: نخستین پژوهش‌های باستان‌شناسی در منطقه تالش به فعالیت‌های دو مورگان باستان‌شناس فرانسوی، در سال‌های ۱۸۸۹ تا ۱۹۹۱ میلادی مربوط می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان در ادامه با اشاره به اینکه بعداز حدود یک قرن وقفه یک بار دیگر در اواخر دهه ۷۰ تا اوسط دهه ۸۰ هجری شمسی دکتر محمدرضا خلتعبری کاوش‌های باستان‌شناسی را در این منطقه از سر گرفت، ادامه داد: وی با کاوش در گورستان‌ها و محوطه‌های باستانی مریان، تندوین، تول و سایر مناطق موفق به کشف آثاری از ادوار پیش از تاریخی و تاریخی شد.

وی تصریح کرد: پژوهش‌های دکتر خلعتبری در این مجموعه گورستانی، منجر به تعیین عرصه و حریم کلی بر اساس شواهد تحت‌الارضی شده که با توجه به هم‌پوشانی این محوطه‌ها با بستر بافت روستاهای مریان، آق‌اولر و سایر موارد امروزه موجب مشکلات فراوانی، در تقابل نیروهای یگان حفاظت و کارشناسان میراث فرهنگی استان و شهرستان تالش با روند ساخت و سازهای رو به گسترش در منطقه شده است.

امیرانتخابی با اشاره به ساخت و سازهای غیرقانونی در عرصه و حریم مجموعه گورستان‌های مریان و لزوم بازنگری در عرصه و حریم پیشنهادی قبلی، افزود: با توجه به احتمال پراکنده بودن گورستان‌ها در عرصه پیشین، در این طرح بازنگری تلاش می‌شود، عرصه دقیق گورستان‌ها بر اساس گمانه‌زنی‌ باستان‌شناختی شناسایی و ضوابط مربوط به عرصه و حرایم هریک بازتعریف خواهد شد.

وی تأکید کرد: با انجام این بازنگری های ضمن حفاظت و حراست از آثار فرهنگی مدفون در دل این گورستان‌ها، به برخی ابهامات و استعلامات درباره وجود یا عدم وجود آثار در فواصل میان محوطه‌های گورستانی پاسخ مناسب داده می شود.

منبع: مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *