اخبارچهره ها و یادبودهاکتابیادداشت

عزیز طویلی و روایتی طولانی از تاریخ بندر انزلی

روایتگر تاریخ پرفراز و نشیب بندر انزلی بود. ۸۴سال از عمرش را در این راه گذاشت و کتاب ۹جلدی «تاریخ جامع بندرانزلی» را نوشت که با نثری ساده تاریخ پرفراز و نشیب بندر انزلی را رذوایت می کند اما در زمان حیات تنها ۲جلد آن منتشر شده بود.

عزیز طویلی پژوهشگر پرکاری بود که در طول عمر پربارش بیش از ۵۰جلد کتاب نوشت اما به دلیل مشکلات مالی تنها بخشی از آنها را توانست منتشر کند.

عزیز طویلی اول اسفند ماه سال ۱۳۱۱ شمسی در بندر انزلي به دنيا آمد و در زادگاهش تحصيل کرد.  سال ۱۳۳۰ خورشیدی بود که به كسوت نيروي دريايي درآمد و بيست و نه سال در نيروی دریایی خدمت كرد.

«جنگجویان پیله داربن»، دیگر اثر ارزشمند اوست که ، روایت یکی از تهاجم های روس به گیلان است که مردم محلی با داس و چکش و… نیروهای روس را در روستای پیله داربن زمینگیر می کند.

عزیز طویلی در شعر نیز دستی داشت. و نخستین سروده های خود را در سال ۱۳۵۰ چاپ کرد. طویلی در سال ۱۳۶۹ به عضویت هیات رئیسه انجمن شعر و ادب «ساحل» در آمد که بعدها به «شیدا» تغییر نام داد. وی از سال ۱۳۷۶ مسئولیت انجمن را عهده‌دار شد. انجمنی که در این انجمن بیش از ۸۵ نفر عضویت داشتند. طویلی، بهمن ۷۸ از این انجمن کناره‌گیری کرد.

 استاد طویلی ۷ عنوان کتاب با موضوع ریشه‌یابی شهرهای طالش، بندرانزلی، رشت، فومن، شفت، صومعه‌سرا و لنگرود دارد که با استفاده از اسلوب علمی و زبان‌شناسی  به ریشه یابی نام این شهرها پرداخته است.

رمان‌های «بازگشت»، «به دنبال روشنایی»، «طلاییه‌داران نور امید»، «شهرهای شمالی ایران به زیر آب می‌روند؟»، «گشتای ایران(خلاصه‌ای از تاریخ انزلی)»، «عبرت» و «کلید» ، «رازی که هرگز فاش نشد»(داستانی – پلیسی)،  قوم منداییان صابیین در اهواز، قتل در تالاب، تاریخچه معارف آموزش و پرورش انزلی و دریای کاسپین از دیگر آثار استاد طویلی است.

عزیز طویلی سرانجام در سوم آبان ماه ۱۳۹۵ در سن ۸۴سالگی زندگی را بدرود گفت و در گلزار محمدی بندر انزلی به خاک سپرده شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *