تاریخ

عمارت تاریخی خانجان بیگ میرمسعودی مرمت شد

به گزارش گیل مهر ، عمارت تاریخی خان جان بیگ میر مسعودی، از اعقاب شیخ صفی الدین اردبیلی در تالش مرمت شد.
«فرزام میرمسعودی» ، در گفتگو با گیلان مصور در این باره گفت: این عمارت با قدمت بیش از ۶۵سال توسط خان جان بیگ میر مسعودی ساخته شده و در حال حاضر در مالکیت پدرم محمد رضا میرمسعودی است.
وی بر حفظ اصالت بنا با همان معماری بومی غرب گیلان در مرمت اخیر تاکید کرد و افزود: طی دو سال گذشته و با هزینه شخصی ۳۰میلیون تومان مرمت و بهسازی این عمارت تاریخی به اتمام رسید. این بهسازی شامل مرمت و تعویض سقف با همان شكل سنتي، رنگ نماي ساختمان ، ديوارها، در و پنجره داخل و بيرون، تعويض چوبهاي پوسيده سقف ، نورپردازي و سيمكشي ساختمان برای ایمنی بیشتر بنا و… بوده است.
میرمسعودی با اشاره به فیلمبرداری سریال پس از باران در این عمارت یادآور شد: در زمان تولید این سریال، بالکنی به بنا الحاق گردیده و همچنین در حیاط عمارت، بناهایی را هم مثل کوتوم و آلاچیق بنا کرده بودند که بعد از اتمام فیلمبرداری جمع آوری گردید. و بنا به همان فرم سنتی خود بازگردانده شد.
گفتنی است «خانجان بیگ میرمسعودی» ، فرزند روح الله خان، فرزند فیض الله خان از اعقاب شیخ صفی الدین اردبیلی است که از اردبیل به تالش و جوکندان مهاجرت کرده و منطقه جوکندان و لیسار ملک اربابی روح الله خان بوده است.
این عمارت از زمانی که میزبان سریال ۳۷ قسمتی «پس از باران» در سال ۷۹ بود، شهرت یافت. فیلمبرداری این سریال در این عمارت دو طبقه با معماری بومی غرب گیلان از یک سو و موسیقی فولکوریک گیلان همراه با شعر «محمد ولی مظفری کجیدی » و صدای «فریدون پوررضا»، این عمارت را جاودانه کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *