اخبارمیراث فرهنگی

عمارت والی گیلان ثبت ملی می شود

به گزارش گیل مهر، معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان از شناسایی و ثبت ملی عمارت موسوم به والی گیلان خبر داد.
ولی جهانی در گفتگو یی ابراز کرد: عمارت فاخر موسوم به والی گیلان واقع در محله پیرسرای رشت، شناسایی شده و پرونده ثبتی آن پس از تکمیل برای ثبت در فهرست آثار ملی به وزارت میراث فرهنگی کشور ارسال می گردد.
وی افزود: این بنای ارزشمند محل زندگی و اسکان حاکمان و والی های گیلان در دوره پهلوی و احتمالا قاجار بود و پس از انقلاب، نخستین پایگاه کمیته انقلاب اسلامی در این عمارت تشکیل گردید و اکنون نیز بنا در اختیار نیروی انتظامی می باشد.
معاون میراث فرهنگی از مذاکره برای تشکیل پرونده این عمارت خبر داد و تصریح کرد: این بنا در بین اهالی محله ی به عمارت والی معروف است زیرا محل اسکان استانداران گیلان بوده است.
جهانی با اشاره به ویژگی های معماری این بنای ارزشمند تصریح کرد: این عمارت یکی از زیباترین بناهای تاریخی گیلان می باشد که معماری آن تلفیقی از معماری بومی گیلان و اروپایی است .
معاون میراث فرهنگی یادآور شد: مستند سازی و بررسی های ویژگی های این اثر تاریخی بزودی تکمیل و پرونده آن برای ثبت اضطراری بنا به دبیرخانه ثبت آثار ملی در وزارتخانه میراث فرهنگی کشور ارسال می گردد.
عکس تزئینی است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *