اخبارتاریخعکسگردشگری

غاری به قدمت ۲۰۰هزار سال قبل در رودبار گیلان؛ مسکن شکارچیان عصر سنگ + گزارش تصویری

به گزارش گیل مهر، غارهای دربند رشی ، در جنوب روستای رشی در بخش رحمت آباد و بلوکت شهرستان رودبار (استان گیلان) و در ارتفاع حدود ۷۵۰ متری از سطح دریا واقع شده‌است.
این مکانهای باستانی شامل غار بزرگ کویل گر با طول تقریبی ۶۰ متر و غار جوکویله با طول تقریبی ۳۰ متر است که دهانه هر دو در جهت جنوب قرار دارد.
غار رشی نخستین بار در سال ۱۳۸۴ شناسایی و بررسی و طی آن بقایای استخوان جانوران و انسان و همچنین تعدادی قطعات سفال (هزاره اول ق م) گردآوری شد. در بررسی غار مجاور (کویل گر) شماری قطعات سفال گردآوری کرد که همانند سفالهای غار دربند ب مربوط به هزاره اول ق م هستند. پس از بررسی اولیه پروندة ثبت این غار آماده و در مرداد ۸۴ با شماره ۱۳۲۱۹ به ثبت آثار ملی رسید.
در این غار علاوه بر بقایای سنگواره‌ای جانوران (از جمله خرس غار)، تعدادی ابزار سنگی شامل یک ساطور، تراشه روتوش شده، سنگ مادر و ضایعات تراش سنگ از سطح رسوبات گردآوری شد که مربوط به دوره پارینه سنگی قدیم است.
طبق مطالعات جدید این غار پیش از ۲۰۰ هزار سال پیش مسکن شکارچیان عصر سنگ بوده‌است. غار دربند قدیمی ترین سکونتگاه تاریخگذاری شده انسان در ایران است.
عکسها: پویا پناهی

shadow

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *