اخبارتاریخکتاب

فراز و فرود رجال سیاسی گیلان در دربار صفوی

به گزارش گیل مهر،«رجال سیاسی گیلان در دوره صفویه»، عنوان کتابی است که بقلم سید عباس آزموده، توسط انتشارات بلور رشت منتشر شده است.
این کتاب در ۷فصل تنظیم شده و نگاهی دارد به چگونگی تشکیل سلسله صفوی و پایان کار خاندان کیایی در گیلان و حضور حاکمان گیلان که از سوی پادشاهان صفوی به گیلان آمدند.
نویسنده در مقدمه کتاب اشاره دارد؛ که گیلان از زمان ظهور اسلام تا قرنها میزبان نحله های مختلف دینی بوده است. این جریان از زمانی که «شیخ صفی الدین اردبیلی» داماد شیخ زاهد گیلانی شد، اهمیت بیشتری پیدا کرد. و با ورود شاه اسماعیل به گیلان و حمایت خاندان کار کیا از بنیانگذاران این سلسله، موجبات پیروزی نهضت او را فرآهم کرد.
با تاسیس و استقرار سلسله صفوی نقش گیلانیان در این دولت با کسب مناصب دولتی بیشتر نمایان شد. اما افول این نقش در اواسط و اواخر این سلسله و همچنین سرنگونی خاندان های محلی و تقسیم گیلان به ممالک خاصه شاهی، موجب بروز شورش های محلی در گیلان شد.
سید عباس آزموده در این کتاب خدمات رجال گیلانی و نقش محوریشان در تاسیس و اداره این سلسله و سرانجام تقابل آنها را با صفویه بررسی کرده است.
اسماعیل در گیلان، امیر نجم رشتی و صفویه، امرای اسحاقی و صفویه، گیلانی ها در دربار سلاطین صفوی، جنگاوران تالش و صفویه، خان احمد گیلانی و صفویه و قیام عادلشاه عناوین فصول هفتگانه این کتاب است.
این کتاب در ۱۸۴ صفحه در شمارگان ۱۰۰۰نسخه و به قیمت ۹۰۰۰تومان توسط انتشارات بلور رشت منتشر شده است.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن