اخبارهنر

فرهاد عاشور، هنرمند استندآپ کمدی: خودم را در ژانر کمدی پیدا کردم

گیل مهر- زهرا حقیقی

این روزها کمتر کسی پیدا می شود که با مفهوم استندآپ کمدی آشنا نباشد. برنامه ای پرطرفداری که توانمندی در نوع اجرای آن مخاطبین بسیاری را به خودش جذب کرده است. «فرهاد عاشور» یکی از هنرمندان موفق گیلانی در این عرصه است که در این زمینه بسیار خوش درخشیده است و در مدت زمان کوتاهی تبدیل به یک چهره معروف در استندآپ کمدی شده است. در یکی از روزهای گرم تابستان به بهانه حضورش در برنامه رادیویی صبح جمعه گفت و گویی با وی انجام دادیم که در ادامه می خوانید.

از چه وارد عرصه هنر شدید؟

من از سال ۷۱ فعالیت هنری خودم را در زمینه موسیقی آغاز کردم.از سال ۷۹ به بعد نیز در تهران زیر نظر اساتید مختلف دوره های آموزشی تئاتر را فرا گرفتم . هفته ای یکبار به تهران می رفتم و در کلاس های خانم رویا تیموریان شرکت می کردم. بعد از دوسال نیزدر کلاس های آقای داریوش ارجمند حضور پیدا کردم و یکی از شاگردان ایشان شدم.

از چه زمانی متوجه شدید که توانایی حضور در ژانر کمدی را دارید؟

بعد از کلاس های داریوش ارجمند مدتی در تئاتر فعالیت می کردم. در همان زمان بود که متوجه شدم ژانری که می توانم در آن موفق شوم ژانر کمدی است.به نوعی من خودم را در ژانر کمدی پیدا کردم. البته من تئاتر های زیادی در آن زمان بازی کردم،حتی با خانم پانته آ بهرام همبازی شدم. بعد از مدتی در کلاس های آقای مهران احمدی شرکت کردم. مهران احمدی از دید من یک بازیگر قوی، یک بازیگر کمدی توانمند و یک بازسازی حرفه ای است. من مدتی به صورت حرفه ای در تئاتر کمدی فعالیت داشتم تا اینکه از سال ۹۰ به صورت جدی فعالیت م را در استندآپ کمدی شروع کردم.

به نظر شما استندآپ کمدی مقوله نوپایی است؟

به هیچ وجه استندآپ کمدی مقوله نوپایی نیست بلکه از سال های قبل در دنیا رواج داشت. برای ما این مسئله کمی تازگی دارد. ما در سنوات گذشته هم افرادی مثل آقای حمید ماهی صفت را داشتیم که در استندآپ کمدی فعالیت می کردند ولی اسم شان شومن بود.در حال حاضر هم حسن ریوندی دراین عرصه سرآمد است که من واقعا به شخصه از دیدن اجراهای ایشان لذت می برم.

چه سبکی از استندآپ کمدی مورد قبول شماست و به آن اعتقاد دارید؟

من به شخصه استندآپ کمدی را به صورت استانداردهای جهانی قبول دارم و به همین دلیل صرفا به خاطره گویی و جوک گویی دراستندآپ کمدی بسنده نمی کنم. چون استانداردهای جهانی به نقدهای سیاسی و اجتماعی نزدیک است و می شود با رعایت چهارچوب ها و قوانین معضلات اجتماعی جامعه را با زبان طنز به نقد کشید.

دلیل موفقیت خودتان را در چه می دانید؟

اینکه بیشتر سعی می کنم خاطره گویی و جوک گویی را در کارم کمتر کنم و بیشتر به مسائل و نقد اجتماعی بپردازم.

چرا فکر می کنید که نقد اجتماعی بیشتر به دل مردم می نشیند؟

به این دلیل که در نقد اجتماعی ما با مردم کد مشترک داریم. بین معضلات اجتماعی و مردم یک پیوند مشترک وجود دارد. هر فردی از صبح که از خواب پا می شود با هزاران چالش مختلف سروکار دارد. من سعی می کنم آن چالش ها را پیدا کنم و آن ها را با پردازش به سمت طنزدر استندآپ کمدی اجراکنم.

متن هایی که در استند آپ کمدی اجرا می کنید را چه کسی برای شما می نویسد؟

خودم. همه متن ها را خودم می نویسم و پردازش می کنم.

آیا تاکنون متنی هم نوشته اید که دیگران از آن استفاده کنند؟

بله، من متن استندآپ کمدی برای دیگران هم نوشته ام. حتی متنی را برای برنامه خنده خانه آماده کردم که قرار است به زودی از شبکه شما پخش شود.

چطور شد که در برنامه رادیویی صبح جمعه با شما حضور یافتید؟

آقای قدوسیان تهیه کننده این برنامه من را از طریق فضای مجازی شناخت.افتخار این را درم که به عنوان یک عضو کوچک در این برنامه در کنار اساتید بزرگی مثل آقای جاویدنیا،حسین محب اهری و اصغر سمسارزاده و… فعالیت کنم.

برای شما حضور در کنار چنین اساتیدی سخت نبود؟

چرا خیلی زیاد. من علارغم اینکه از سال ۷۱ در کارهای هنری فعالیت دارم و صحنه به نوعی خانه دوم من است اما بازهم حضور در کنار بزرگان باعث شد که دست و پای من بلرزد. تا کم کم با کمک همین اساتید توانستم جایگاه خودم را پیدا کنم.

در برنامه رادیویی صبح جمعه با شما چه نقشی دارید؟

من نقش یک گیلانی را دارم که با ته لهجه گیلانی صحبت می کند و شعرهای فولکور گیلان را می خواند.

فکر می کنید گیلان می تواند بستر پیشرفت و موفقیت را برای علاقمندان این عرصه فراهم کند؟

بله ،هم اساتید بسیار خوبی در این عرصه برای آموزش وجود دارد و هم پتانسیل های خوبی از جوانان حضور دارند.

پس چرا این هنرمندان جوان گیلانی در رسانه ملی مطرح نمی شوند؟

چون هنرمندان شهرستانی باید «خیلی خوب» باشند تا دیده شوند،ولی در صورتی که هنرمندان تهرانی فقط اگر «خوب» باشند هم برای حضور در صحنه کافی است.

منبع: همشهری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *