اخبارمحیط زیست

فرهنگ شکار و شکاربانی در گیلان، در انجمن مفاخر گیلان بررسی شد

گیل‌مهر-الهام کیانپور
جلسه‌ای دیگر از سلسله نشست‌های تخصصی انجمن مفاخر گیلان، صبح روز یکشنبه ۳۰ دی‌ماه با مدیریت دکتر روشنک گل‌دوست در دفتر این انجمن در مجتمع خاتم الانبیاء رشت برگزار شد.
گل‌دوست ضمن خیرمقدم به مدعوین، به معرفی سخنران نشست و آثار پژوهشی وی پرداخت و‌ پیرامون موضوع سخنرانی به معنای لغوی شکار یا نخجیر اشاره نموده و گفت: بشر از دیرباز برای ادامه‌ی حیات و قوت روزانه‌ی خود از حیوانات بهره می‌برد تا جایی که به تجارت حیوانات روی آورد.امروزه مفاهیمی چون: حقوق و رفاه حیوانات و انجمن حمایت از آن‌ها مطرح است که در گذشته جایگاه پررنگی نداشت و خوشبختانه امروز حرکت‌های مثبتی به دنبال داشته است.
سپس استاد محمد بشرا، پژوهشگر و‌ گیلان‌شناس سخنان خود را با محور«فرهنگ شکار و شکاربانی در گیلان» عنوان نمود.
بشرا با این مقدمه که آدمیزاد در شکار به جهت برهنه و گرسنه بودن، از همه‌ی جانوران حریص‌تر است گفت: حیوانات به اندازه‌ی نیاز خود شکار می‌کنند در حالی که انسان، به نوعی برای ارضای غرور و نشان دادن قدرت خود به شکار بی‌رویه می‌پردازد.
وی ضمن اشاره به این که تفنگ‌های گیلانی یا براساس نام افراد، منطقه‌ی ساخت و شکل و شمایل تفنگ نام‌گذاری می‌شوند به تعدادی از آن‌ها اشاره و پیرامون آن شرح و توضیح داد.


این گیلان‌شناس در ادامه ضمن نام بردن از پرندگانی چون جینجر، چی‌چی‌نی، سلِ بلبل، حاج‌حاجی، چرخ‌ریسک، شانه‌بسر ، کولکاپیس و …درباره‌ی باورداشت‌ها مردم گیلان پیرامون شکار آن‌ها و داستان‌های این پرندگان در نقاط مختلف گیلان صحبت نمود و در مورد شکار پرندگان حرام گوشت افزود: طبق باورداشت مردم گیلان اگر کسی به پرندگان حرام گوشت چون کلاغ که نقش خبررسان را دارد، شلیک کند، تفنگش به چله می‌افتد و دیگر نمی‌تواند به هدف بزند و باید با روش‌هایی از چله درآید.
بشرا همچنین ضمن پرداختن به انواع و اقسام دام‌های شکار در گیلان، موضوع کوچ‌ پرندگان را محور سخنان خود قرار داد و گفت: دسته ای از پرندگان در داخل استان گیلان از کوهستان به جلگه کوچ می‌کنند، اما گروهی دیگر از پرندگان از راه دور به گیلان مهاجرت می‌کنند و شواهد حاکی از آن است که ما میزبانان خوبی برای این میهمانان نبوده‌ایم، چرا که با شکار بی‌رویه و دور از انصاف، دست به انقراض بسیاری از آن‌ها زده‌ایم.
بشرا در انتهای سخنان خود، نوید انتشار آخرین کتاب خود، با عنوان «شکار و شکاربانی با نگاهی به پرندگان مهاجر» را به مدعوین جلسه داد.
در پایان، اعضای انجمن و‌مهمانان، پرسش ها و‌ مطالب مرتبط به موضوع جلسه را مطرح نمودند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *