اخبارتاریخعکسگردشگری

لزوم توجه به گورستان های تاریخی گیلان+گزارش تصویری

به گزارش گیل مهر، گورستان های تاریخی امروزه به مثابه بخشی از هویت فرهنگی هر منطقه محسوب می شود. اما متاسفانه بیشتر گورستان های تاریخی ایران به سرعت غیر قابل باورنکردنی در ده های اخیر به بهانه توسعه شهر از یک سو و لزوم رعایت بهداشت در محلات بویژه از دوران پهلوی اول تخریب و مکان های عام المنفعه بر روی آن ساخته شد.
بجز لزوم در یاد ماندن شخصیت های تاریخی که در این گورستان ها خفته و در این نوسازی ها یاد و نام آنها از بین می رود، از دید میراث فرهنگی نیز به این گورستان ها توجه نشده است.
امروزه گورستان «پر-لاشز»، یکی از معروفترین مکان های گردشگری کشور فرانسه است که سالانه بازدید کنندگان زیادی از سراسر دنیا به دیدن آن می روند. از جمله شخصیت های معروف ایرانی خفته در پرلاشز می توان به صادق هدایت، غلامحسین ساعدی، منیره وکیلی، عبدالرحمن قاسملوف عیسی بهادری و… اشاره کرد.
بجز شخص خفته، سنگ مزار و نقوش بکار رفته بر روی سنگ قبور تاریخی خود یک مولفه فرهنگی است و سیر تحولات نقوش سنگ قبرها، نیازمند بررسی های انسان شناسانه است.
متاسفانه در استان گیلان نیز گورستان های تاریخی زیادی بویژه به بهانه تجدید بنای بقعه ها و امامزاده ها از بین رفتند.
تصاویر زیر، برخی از سنگ های بجا مانده در گورستان امامزاده غلتان در جیرنده رودبار و گورستان مجموعه تاریخی قلعه شمیران است که ۸سال پیش تهیه شده است و معلوم نیست اکنون چه بر سر این سنگ قبرها آمده باشد.
عکسها: آرشیو شخصی مهری شیرمحمدی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *