اخبارکتاب

“مجموعه داستان های گیلان” رونمایی می شود

به گزارش گیل مهر، آیین رونمایی ” مجموعه داستان های گیلان” گردآوری شده به کوشش پرویز فکر آزاد ساعت ۵ عصرپنجشنبه ۲۸ شهریور در خانه فرهنگ گیلان برگزار می شود.

این کتاب شامل ۲۲ داستان از۲۲ نویسنده با ۱۰ گویش زبان گیلکی همراه با ترجمه زبان فارسی است. کتاب شامل آثاری از حسین ابراهیم زاده معبود، جواد اصغری،زهرا اکبرزاده ، فریده بزرگی، شاپور بوبرد ، مهران توحیدی ، انسی خسروی ، شهرام دفاعی، نغمه دهقانی، فاطمه رهبر ، پرستو سام ، الهام سیفی نیا ، فرنود صالح ، مریم فخرآبادی ، پرویز فکر آزاد، وارش فومنی ، آزیتا کنعانی ، اردشیر لرد، نرگس مقدسیان، عباس نبی زاده ، ناصر وحدتی ، بهزاد یاحید است.

پرویز فکرآزاد نویسنده و پژوهشگر فرهنگی گیلان در باره معیار انتخاب داستان های گفت : در درجه نخست برجستگی زبانی بود و ایجاد فرصت به برخی نو نویسان گیلک که بعضا حتا در گیلان هم بدنیا نیامده اند و ساکن گیلان هم نیستند. معیار بعدی نزدیک بودن داستان ها به مولفه های داستان امروز ایران و جهان بود که سعی کردیم شکل نقل و قصه گونه ی کمتری داشته باشد و اغلب داستانها، با در نظر گرفتن عناصر داستان امروز انتخاب شده است.

وی خاطرنشان کرد: این داستانها از بین بیش از دویست داستان انتخاب شده . کار انتخاب، ویرایش، آماده سازی، ضبط صدا دو سال به طول انجامیده است. داستانها علاوه بر گیلکی همگی به فارسی ترجمه شده که خوانندگان فارسی زبان و علاقمندانی که به گیلکی مسلط نیستند بتوانند از کتاب استفاده کنند.

وی افزود: این کتاب اولین رخداد ادبی در زمینه گیلکی است و با استفاده از داستان های ۲۲ نویسنده و ۱۰ گویش مختلف زبانی تهیه شده و می توان با مراجعه به وبسایت گیله قصه، اپلیکیشن گیله قصه را نصب و داستان ها را شنید.

مراسم رونمایی کتاب “مجموعه داستان های گیلان” پنجشنبه ۲۸ شهریور ساعت ۵ تا ۷ ونیم عصر رشت، ساغریسازان روبه روی کوچه بلورچیان بن بست سمیعی خانه فرهنگ گیلان برگزار می شود.

منبع: ایرنا

 "مجموعه داستان های گیلان" رونمایی می شود

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *