اخبار

مخترع دستگاه نشاکاری عنوان کرد: کاهش مصرف آب و افزایش برداشت برنج با استفاده از تکنولوژی جدید نشاکاری

به گزارش گیل مهر ، سالار زراعتکار، مخترع دستگاه نشاکاری برنج بر استفاده از تکنولوژی های هوشمند برای پرورش نشاء برنج تاکید کرد.
این فعال حوزه صنعتی و کشاورزی در اتاق سرمایه گذاری اداره کل دارایی گیلان با اشاره به این اختراع و قابلیت های آن گفت: دستگاه نشاء کاری مدرن می تواند همزمان دما و رطوبت لازم را به تاریکخانه نشاء برساند.
سالار زرعتکار مزیت های این دستگاه با مشابه خارجی را برشمرد و افزود: نمونه دستگاه نشاکاری خارجی قابلیت کنترل دما و میزان رطوبت مورد نیاز خزانه برنج را ندارد.
این فعال خوشه صنعتی برنج با بیان اینکه توانسته پروسه تولید نشاء برنج در گلخانه را به ۶ روز کاهش دهد، به موفقیت خود در تحویل ۵دوره نشاء در یک ماه اشاره کرده و تصریح کرد: این پروسه در شیوه سنتی حدود ۴۵ روز به طول می انجامید تا یکدوره نشاء حاصل شود.
زراعتکار در خصوص اقتصادی کردن کشت برنج معتقد است: مجموع صرفه جویی ها می تواند این امر را در مزارع محقق کند و کشت برنج را مقرون به صرفه و اقتصادی می کند. بطوریکه بنده توانستم میزان آب دهی تاریکخانه نشاء را از چند بار در شبانه روز به یک نوبت تقلیل دهم.
وی همچنین به خسارات حوزه نشاء اشاره داشته و ابراز کرد: سالانه مبالغ زیادی سرمایه توسط نشاء کاران بعلت خرابی خزانه نشاء هدر می رود و این درحالی است که بنده توانستم با تدابیر در پیش گرفته در طول ۲سال اخیر از تلفات خزانه جلوگیری کنم.
این فعال صنعتی به استفاده از خاک اره و ماسه بادی دریا در تأمین خاک خزانه اشاره داشته و در خصوص مزایای آن نسبت به مواردی مثل ماسه های رودخانه و خاک رس تصریح کرد: بعلت وجود صدف های خرد شده در ماسه دریا ، میزان جذب آب و حفظ رطوبت در این نوع خاک بالا می رود و این در صرفه جویی و همچنین کیفیت نشاء نقش بسیار موثری ایفا می کند.
سالار زراعتکار همچنین در خصوص نحوه نشاء برنج در مزارع می گوید: کشاورزان باید به این آگاهی برسند که از هر نشاء برنج در عمق ۱۰الی ۱۵ سانتی متر تنها ۵۰ دانه حاصل می شود و این درحالی است که اگر عمق نشاء در حدود ۲سانت باشد با تابش نور خورشید و رسیدن غذای کافی به آنها، ضمن اینکه ریشه های برنج عمیق تر می شود، دانه های حاصل به ۴۴۲۰ دانه می رسد. وی افزود: در این شیوه، خوشه های برنج با وزش باد و سایر بلایای طبیعی نمی خوابد و رضایت هر چه بیشتر برنج کاران را در پی دارد.
وی در این نشست به حمایت کم جهاد کشاورزی نیز اشاره نمود و خاطر نشان ساخت: در صورت حمایت دستگاه های زیربط می توان تولید دستگاه نشاء مکانیزه را به تولید انبوه برساند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *