اخبارتاریخ

مراسم  ادای احترام به شهدای مشروطه  در رشت برگزار می شود

به گزارش گیل مهر، همزمان با یکصدو هفتمین سالگرد اعدام مشروطه خواهان گیلان، مراسم  یادبود و ادای احترام به شهدای مشروطه  به همت روابط عمومی شورا و سایت فرهنگی گیل مهر در رشت برگزار می شود.

مسئول بناهای میراثی  شورای شهر رشت با اعلام این خبر افزود: ۱۲بهمن ماه۱۲۹۰ خورشیدی، سالروز اعدام ۴تن از مشروطه خواهان گیلان، بدست روسیه تزاری است و به منظور یادبود و ادای احترام به تمامی مجاهدان گیلان و پاسداشت خون تمامی شهدای مشروطه خواه، صبح روز پنجشنبه ۱۱ بهمن ماه بر سر مزار این شهدا گرد هم آمده و به پاس تمام آن جان فشانی ها ادای احترام می کنیم.

مهری شیرمحمدی با اشاره به اعدام ۴تن از مجاهدان گیلانی اظهار کرد: ۱۰۷سال پیش در چنین روزی، ۴تن، یکی از سران اصلی مشروطه خواه و ۳تن از افسران نظمیه شهربانی و ژاندرمری، بنام های؛ عبدالعزیز شریعتمدار کرگانرودی، میرزا یوسف خان جوبنه ای، صالح خان مژدهی و کاظم خان کمیسر در یک دادگاه فرمایشی از سوی روسیه تزاری به اعدام محکوم شده و در صحرای ناصریه آن زمان اعدام شدند و همان روز نامبردگان در یک گودال دفن و رویشان شفته آهک ریخته  تا محل دفن هم شناخته نشود.

وی ادامه داد: صحرای ناصریه آن زمان محل اعدامی ها بود. سالها بعد بیمارستان پورسینا در محدوده صحرای ناصریه ساخته شد و مدفن شهدا در بخش عفونی حیاط بیمارستان قرار گرفت.

مدیر سایت گیل مهر یادآور شد: نخستین بنای یادبود در سال ۱۳۲۷ خورشیدی  توسط «حسن شکر الله زاده»، رئیس بیمارستان پورسینا ساخته شد و شکرالله پور به دستور دولت، مقبره ای دو ستونه به یاد شهدا در گوشه بیمارستان و محل شهادت ایجاد نمود.

وی با اشاره به ساخت یادمان فعلی شهدا با مصوبه کمیسیون فرهنگی نخستین دور شورای شهر رشت، تصریح کرد: با تسهیل گری شورای شهر، مهندس مهدی متقالچی، یکی از گیلانیان مقیم انگلیس، ۴ دستگاه ماشین لباسشویی ویژه برای بیمارستان پورسینا خریداری نمود تا شهرداری بتواند بخش شهیدگاه را از محوطه بیمارستان خارج نموده و به فضای عمومی تبدیل نماید.

شیرمحمدی با اشاره به طرح اجرایی مهندس دلشاد افزود: متقالچی هزینه اجرای طرح یادمان و محوطه سازی شهیدگاه را نیز شخصا پرداخت نمود  و بدین صورت یادمان شهدای مشروطه بر اساس الگوی معماری ایرانی اسلامی ساخته شد و از آن پس شهروندان توانستند بر سر مزار این شهدا بروند.

مدیر سایت گیل مهر با بیان اینکه پرونده ثبتی یادمان شهدای مشروطه برای ثبت در آثار ملی به سازمان میراث فرهنگی کشور ارسال شده است، ابراز امیدواری کرد با تلاش های اداره کل میراث فرهنگی گیلان، بنای یادبود شهدای مشروطه گیلان ثبت ملی گردد.

علاقمندان برای ادای احترام به شهدای مشروطه، می توانند صبح روز پنجشنبه ساعت ۱۰صبح در خیابان پرستار  رشت،پشت بیمارستان پورسینا، محوطه شهیدگاه حضور بهم رسانند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *