اخبار

مرمت عمارت بلدیه رشت کلید خورد

با صدور مجوز اداره کل میراث فرهنگی گیلان

به گزارش گیل مهر، رئیس شورا از صدور مجوز برای مرمت ساختمان تاریخی بلدیه رشت از سوی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان خبر داد و تصریح کرد: به زودی پروژه مرمت و احیای عمارت بلدیه از ردیف بودجه شهرداری آغاز می شود.
سید امیر حسین علوی با اعلام این خبر افزود: شهرداری رشت طرح مرمت و احیای ساختمان بلدیه را در قالب پروژه های بازآفرینی مطالعه کرده و پیمانکار اجرای آن نیز از سوی سازمان عمران در دست اقدام است و با صدور مجوز از سوی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان و معرفی ناظر پروژه مورد تایید این اداره، به زودی مرمت بلدیه از سوی شهرداری آغاز می شود.
وی به هزینه های کلان برای پروژه های بازآفرینی اشاره نمود و تاکید کرد: قطعا بودجه های شهرداری کفاف اجرای چنین پروژه های کلانی را نمی دهد و لازم است استاندار محترم نگاه ویژه ای به مرکز استان داشته و از اعتبارات دولتی برای اجرای پروژه های بازآفرینی اختصاص دهد.
وی ساختمان های میراثی این شهر را هویت رشت توصیف کرد و افزود: طرح مطالعه مرمت و احیای ساختمان میرزا خلیل رفیع، مریض خانه بلدیه، کاروانسرای سعادت، کاروانسراهای ملک، طاقی کوچک و طاقی بزرگ نیز در قالب پروژه های بازآفرینی در دست اقدام است.
علوی خاطر نشان کرد: محوطه سازی و سنگ فرش محور پیرسرا نیز از دیگر پروژه های باز آفرینی است که از سال گذشته مطالعه آن از سوی شهرداری آغاز شده و با تامین اعتبار این پروژه، شهرداری تلاش دارد این محور را به عنوان محور صنایع دستی در حوزه گردشگری احیا نماید.
محوطه سازی و اجرای پروژه پل طبیعت، تملک چند باب مغازه در قیصریه آهنی برای احیای این سرا و تجهیز رصد خانه کوشیار گیلانی و احداث مدرسه تالابی در محدوده تالاب عینک، از دیگر پروژه های در حال مطالعه در قالب باز آفرینی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *