اخبارتاریخگردشگری

مرکز اسناد جنبش جنگل در رشت افتتاح می شود

به گزارش گیل مهر، مرکز اسناد جنبش جنگل، حاوی ۲۰هزار سند جدید، سوم بهمن ماه در پژوهشکده گیلان شناسی رشت افتتاح می شود.
مسئول مرکز اسناد جنبش جنگل در گفتگو با مهر در این باره گفت: اسناد زیادی از تاریخ معاصر گیلان بویژه جنبش جنگل در آرشیو وزارت خارجه ها و کتابخانه های کشورهای همسایه موجود است که در دو سال اخیر توانستیم کپی ۲۰هزار برگ سند درباره جنبش جنگل را به گیلان باز گردانیم و در روز افتتاح ۵۰ برگ از این اسناد رونمایی می شود.
دکتر عباس پناهی با بیان این نکته که هنوز ۹۹درصد اسناد تاریخ معاصر گیلان بازخوانی و تحلیل نشده است، اظهار کرد: بیشترین اسناد ما در تاریخ معاصر در آرشیو اسنادی کشورهای دیگر بویژه روسیه و ترکیه و حتی واتیکان است. و طی یک پروسه اداری و صرف هزینه های بعضا شخصی، توانستیم بخشی از این اسناد را بیاوریم.
مدیر گروه تاریخ پژوهشکده گیلان شناسی با اشاره به مجله ارمنی زانگ – که در کتابخانه ارمنستان نگهداری می شود، افزود: این مجله که در تبریز و به ارمنی چاپ می شد، حاوی اطلاعات جدیدی از جنبش جنگل بویژه هیات اتحاد اسلام است و طی یک سفر پژوهشی توانستیم دوره کامل آن را به ایران بیاوریم و اکنون یکی از پژوهشگران ، مهندس روبرت واهانیان در حال ترجمه آن از ارمنی به فارسی است.
پناهی یادآور شد: متاسفانه مراکز اسناد آرشیوی به راحتی اسناد خود را در اختیار پژوهشگران قرار نمی دهند و از آنجا که سند خوانی کار مشکلی است، عمده کتاب های تاریخی رونویسی داده های قبلی است.
وی ابراز امیدواری کرد؛ با گشایش این مرکز اسنادی و فعالیت آزادانه پزوهشگران در آن، بخش های زیادی از ناگفته های تاریخ معاصر گیلان بویژه جنبش جنگل بازخوانی شود.
منبع: مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *