اخبارهنر

مستند بلند «درآستانه بامداد» رونمایی می شود

​در حال و هوای زادروز «احمد شاملو» آیین رونمایی مستند بلند «درآستانه بامداد» ساخته مختار شکری‌پور در خانه گفتمان شهر برگزارخواهد شد.

 به گزارش گیل مهر و به نقل از روابط‌ عمومی خانه گفتمان شهر، آیین رونمایی از فیلم مستند بلند «درآستانه بامداد» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی مختارشکری‌پور، درباره آثار و عملکرد «احمد شاملو» درحوزه‌های مختلف فرهنگی‌، سه‌شنبه ۸ مرداد‌، ساعت ۱۶:۳۰درخانه گفتمان شهر (خانه وارطان‌) به نشانی میدان فلسطین، خیابان طالقانی غربی، شماره ۵۱۴ با حضور شخصیت‌های برجسته ادبیات و هنر برگزار خواهد شد.

محمود دولت‌آبادی‌، محمد بهارلو‌، جواد طوسی‌، موسی بیدج و محمد‌علی بهمنی از جمله شخصیت‌هایی هستند که در این برنامه حضور خواهند داشت.

مختار شکری‌پور در این مستند‌، که اخیرا توسط موسسه فرهنگی هنری نقطه تعریف وارد شبکه خانگی شده است‌، به شعر، سبک و بیان زبانی خاص، ترجمه‌های شاملو، پژوهش‌های وسیع او در زمینه فرهنگ عامه از جمله کتاب کوچه، کارهای گوناگون وی در زمینه ادبیات و شاعران کلاسیک و همچنین دیدگاه‌های وی درباره شاعران بزرگ شعر فارسی پرداخته است.

این مستند در بردارنده گفتارهایی از چهره‌های سرشناس ادبیات و هنر معاصر ایران شامل: محمود دولت‌آبادی‌، زنده‌یاد سیمین بهبهانی، شهرام ناظری‌، مسعود کیمیایی‌، جواد مجابی‌، زنده‌یاد علی‌اشرف درویشیان‌، ایران درّودی‌، محمدرضا اصلانی‌، محمد بهارلو، علی رفیعی‌، احمدپوری‌، محمد شمس لنگرودی‌، حافظ موسوی‌، علی دهباشی‌، موسی بیدج‌، محمد یعقوبی و آیدا شاملو است.

اجرای اختصاصی شعری از شاملو با ساز و آوازِ شهرام ناظری یکی از نقطه عطف‌های این مستند است‌. چندتن از بازیگران سینما و تئاتر نیز شامل‌: ستاره اسکندری‌، لاله اسکندری‌، آیدا کیخایی‌، علی سرابی و باران کوثری‌، برای ساخت جلوه‌هایی بصری و نمایشی از آثار نمایشی که شاملو ترجمه کرده است، حضوری افتخاری داشته‌اند. درضمن‌، علاوه بر بزرگان هنر و ادبیات ایران‌، گفتارهایی از چند شاعر مطرح جهانی درباره شاملو  و شعرهایش شامل‌: کلارا خانس شاع راسپانیایی‌، لین کافین، شاعر آمریکایی، خوان خلمن، شاعر آرژانتینی نیز درباره شاملو در این فیلم آمده است. این گفتارها، برگرفته از اثری ویدیویی با عنوان «ترانه آبی» است. علاوه بر این شاعران، سخنانی از زنده‌یاد شیرکو بی‌کس، شاعر فقید معاصر کرد، نیز درباره شاملو و شعرهایش دراین مستند آمده است.

قابل توجه است، مختار شکری‌پور پیش از این مستند دیگری با عنوان «پرواز در دایره‌ حضور»، درباره زندگی و شخصیت احمد شاملو ساخته که علاوه برحضور در بخش مسابقه هفتمین جشنواره سینما حقیقت، سال ۹۳ توسط موسسه فرهنگی هنری قرن جدید در شبکه خانگی منتشر شد.

شکری‌پور علاوه بر این ۲ مستند‌، مستندی نیز با عنوان «آیدا درآینه شاملو» ساخته که تاکنون در دهمین جشنواره تصویرسال، چهارمین جشنواره پروین اعتصامی و هشتمین جشنواره سینما حقیقت حضور یافته و نامزد بهترین مستند نیمه بلند نهمین جشن انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران نیز شده است. وی درصدد است که با کامل ترکردن این مستند در قالب مستندی بلند، سه گانه‌اش درباره شاملو را تکمیل کند. این مستند نیز پیش از این در پانزدهمین جشنواره تصویر سال و در برنامه نمایش مستند انجمن تهیه‌کنندگان خانه سینما هم به نمایش درآمده است.

ناگفته نماند، موسسه فرهنگی هنری «نقطه تعریف»، تاکنون آثار متعددی از بزرگان موسیقی ایران از جمله: حسین علیزاده، کیهان کلهر، همایون شجریان، مسعود شعاری، داود آزاد و سالار عقیلی را منتشر کرده است.

گفتنی است، مختار شکری‌پور علاوه برمستندسازی، در زمینه روزنامه‌نگاری و نقد سینما، ادبیات و تئاتر نیز فعالیت عمده‌ای داشته و دارد. ترجمه شعر از زبان و ادبیات کردی به فارسی و بالعکس هم از دغدغه‌های جدی او در کنار مستندسازی است. در کنارنامه مترجمی شکری‌پور نیز آثاری مانند «تو اینجا نیستی اما» شامل گزیده‌ای از آثار شیرکو بی‌کس و «گورستان گل‌ها» شامل گزیده شعر لطیف هلمت، از شاعران معروف کرد عراق، دیده می‌شود. علاوه براین ۲ کتاب، آثار متعددی از شاعران کرد را در نشریات منتشر کرده و چند کتاب دیگر از جمله گزیده شعر ۲۰ شاعر معاصر کرد و گزیده‌ای از شعرهای بختیار علی و گزیده‌ای دیگر از شعرهای شیرکو بی‌کس را در دست انتشار دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *