اخباریادداشت

مصلی رشت برای بستری بیماران کرونا تجهیز شود

گیل مهر-یادداشت

از هفته پیش، دکتر بهراد ذاکری، رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای شهر رشت، خواستار قرنطینه گیلان شد و از مسئولان استان خواست تا مبادی ورودی و خروجی به گیلان بر روی مسافران بسته شود. این اقدام درحالی با تاخیر یک هفته ای انجام شد، که آمار مبتلایان و فوتی ها به ویروس کرونا افزایش یافت. و پزشکان و مراکز درمانی به صراحت اعلام کردند بیمارستانها نه تنها امکان پذیریش بیماران جدید را ندارد، بلکه با کمبود اقلام دارویی روبرو هستند. این خبر در کنار ابتلا و فوت کادر درمانی نیز بر نگرانی های شهروندان افزوده است.

حالا چند روزی است مردم خواستار استفاده از ظرفیت مساجد به عنوان مراکز درمانی  برای جبران کمبود تخت های بیمارستانی شده اند. و در درخواست های خود که در فضای مجازی به کرات دیده می شود، اعلام نموده اند که در ارسال کمک های مادی و معنوی  برای این تغییر کاربری و تجهیز دریغ نخواهند کرد. زیرا در حال حاضر جان شهرندان و کادر درمان مهمتر است. این درخواست ها به ویژه زمانی شدت بیشتری یافت که اخباری مبنی بر تجهیز مدارس  بعنوان درمانگاه و بیمارستان منتشر شد و بر اضطراب خانواده ها مبنی بر آلودگی مراکز آموزشی حتی پس از سپری شدن دوران قرنطینه و بازگشایی مجدد مدارس افزود.

در پیام هایی که این روزها در فضای مجازی منتشر می گردد، مردم اشاره دارند که امکانات برخی از مساجد با توجه به مفروش بودن مساجد از یک سو و تعطیل شدن مساجد برای این امر بهتر است.

در میان این درخواست ها بویژه نامه رسمی مهندس مرتضی شگفت، شهردار اسبق رشت، به یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی جالب توجه است.

وی در نامه ای سرگشاده خطاب به جعفر زاده ایمن آبادی، خواستار استفاده از مصلی بزرگ رشت بدین منظور است هم به دلیل وسعت و هم امکانات بهتر این مسجد.

شگفت در این نامه آورده است: « قرنطینه کردن شهر رشت بارها درخواست گردید اما نوشدارو بعد از مرگ سهراب های این مرز و بوم بکار بردند. اخیرا بارها توسط پزشکان اعلام می شود که نه مکانی برای بستری باقی مانده است و نه تجهیزات کافی. اگرچه هر دو از وظایف اصلی نهادهای دولتی محسوب می گردد ولی در چنین موقعیت حساسی مردم نیز نقش دارند.»

وی مشخصا در مورد استفاده از ظرفیت مصلی رشت نوشته است:« اینک که مساجد به ویژه مصلی رشت، بدون نمازگزار خالی مانده است، چرا از آن به عنوان بیمارستان موقت استفاده نگردد؟ با وسعتی که فقط بخش مسقف مصلی دارد، می تواند چند صد و بلکه هزاران بیمار مشکوک به کرونا را اسکان دهد.

اگر تامین تخت مقدور نیست، حداقل روی زمین مفروش آن ، پس از ضد عفونی  کردن با تشک معمولی امکان تیمار است. چنانچه نهادهای دولتی، از تامین تشک نیز عاجزند، اینجانب با داوطلبان دیگر، می توان با اعلام به مردم شریف شهر رشت امکانات لازم را فراهم نماییم.»

حالا باید دید همچون قرنطینه کردن گیلان، باز هم تصمیم مسئولان نوشدارو بعد از مرگ سهراب خواهد بود!

در شرایطی که برخی از مساجد فعالانه برای تهیه اقلام بهداشتی و حتی تولید ماسک بهداشتی سعی در کاهش شرایط بحرانی کمبود اقلام بهداشتی دارند، می توان با استفاده از ظرفیت مسجد بویژه مصلی رشت، بفکر جان شهروندان بوده و اعتماد عمومی را نیز به مراکز مذهبی  افزایش داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *