اخبار

معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه فنی و حرفه ای استان گیلان خبر داد: آموزش های رایگان مهارت آموزی برای فعالان بخش خصوصی

به گزارش گیل مهر، معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه فنی و حرفه ای استان گیلان هدف از ایجاد این دانشگاه را توجه به نیازهای استان در تامین نیروی ماهر به منظور نزدیکی هر چه بیشتر دانشگاه و صنعت تاکید کرد و گفت: این دانشگاه برای کادر بخش خصوصی دوره های آموزشی رایگان برگزار می کند.
مجتبی معصوم نژاد، عصر دیروز در جلسه بازار سرمایه گذاری اداره کل امور اقتصاد و دارایی گیلان، به تربیت نیروی ماهر برای کادر اداری و دولتی تاکید کرد و گفت: سیاست کلی دولت، گسترش نظام آموزش عالی در کشور مبتنی بر مهارت آموزی است.
معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه فنی و حرفه ای، اصلی ترین انتقاد به نظام آموزش عالی کشور را عدم هماهنگی نیروهای فارغ التحصیل مراکز آموزش عالی با بازار کار و اشتغال دانست و افزود: اقبال ۷۵ درصدی دانش آموختگان دانشگاهی برای کارآموزان به مراکز فنی و حرفه ای ناشی از نیاز بازار کار به مهارت آموزی است.
وی ، اهداف و رسالت دانشگاه فنی و حرفه ای را تربیت تکنسین و نیروی کار ماهر و توانمند، دانست و افزود: نیروی آچار بدست و آشنا با ابزار در اولویت این دانشگاه است. ضمن اینکه تربیت کاردان و کارشناس بر حسب نیاز بازار کار و صنعت و توسعه ی رشته های تحصیلی بر اساس بوم و منطقه نیز از ضرورت های توسعه این دانشگاه است.
معصوم نژاد، رتبه ایران در شاخص “بکارگیری” نیروی انسانی بر اساس نتایج مجمع جهانی اقتصاد درسال۲۰۱۷ را، ارزیابی شاخص های سرمایه انسانی ۱۲۸از میان ۱۳۰کشور دانست و گفت: عمده مشکل ما استفاده نادرست از ظرفیت های ایجاد شده توسط موسسات آموزش عالی است. وی بخش عمده این بکار نگرفتن را به عدم اعتقاد صنعت و بازار اشتغال به دانش آموختگان دانشگاهی نسبت داد.
معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه فنی و حرفه ای، این دانشگاه را نقطه اتصال بین بازار کار و اشتغال و دانش آموختگان دانست و گفت: این دانشگاه برای نیل به این هدف این اختیار را دارد تا سر فصل های دروس خود را متناسب با نیازهای بازار کار و اشتغال تغییر دهد.
معصوم نژاد از اعلام آمادگی دانشگاه فنی و حرفه ای استان برای در اختیار گذاشتن نیروی تکنسین و کارشناس مورد نیاز بخش خصوصی و سرمایه گذاران خبر داد و افزود: این دانشگاه می تواند دوره های آموزشی رایگان برای پرسنل بخش خصوصی متناسب با نیازهای آن بخش فراهم سازد.
وی از تولید موتورهای برقی خبر داد که اخیرا دانشگاه توانسته قرارداد تولید انبوه آن را در انزلی ببندد. معصوم نژاد از ثبت اختراع دانشگاه فنی و حرفه ای نیز سخن به میان آورد و افزود: بیش از ۸۰ اختراع توسط اساتید و دانشجویان در سالهای اخیر ثبت و در بخش صنعتی بکار گرفته شده است.
معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه فنی و حرفه ای استان گیلان با بیان اینکه بستر مناسب برای استفاده بهینه زمان توسط دانشجویان از تفاهم نامه مابین دانشگاه فنی و حرفه ای و صندوق رفان دانشجویی فرآهم شده ، گفت: در یکسال اخیر بر اساس این تفاهم نامه مقرر شد که دانشگاه ، کارگاه هایی را در جنب خوابگاه های دانشجویی ایجاد کند تا دانشجویان متقاضی بتوانند به تولید محصول و ارائه خدمات بپردازند.
وی در ادامه افزود: دانشگاه و صندوق رفا به طور جداگانه برای هر متقاضی مبلغ ۱۰۰میلیون تومان فراهم می سازد تا دانشجویان بتوانند از موقعیت خوابگاهی خود به بهترین نحو استفاده کنند.
معصوم نژاد ، انتظارات دانشگاه فنی و حرفه ای از بخش دولتی و خصوصی را نیز مطرح ساخت و گفت: فراهم ساختن بستری برای گسترش تعاملات بین دانشگاه و بخش خصوصی،حمایت بخش خصوصی در تولید محور نمودن محصولات و همچنین تولید فنآورانه با همکاری دستگاه های مختلف دولتی و بخش خصوصی می تواند گام های موثری را در جهت خود کفایی هر چه بیشتر استان گیلان و کشور ایجاد کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *