اخبارتاریخگردشگری

معاون اداره کل میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری گیلان عنوان کرد: خطر در کمین محوطه باستانی شهران

معاون اداره کل میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری گیلان‌ با تأکید بر اینکه محوطه باستانی شهران رستم آباد در معرض خطر است گفت‌: کاوش‌های اضطراری برای نجات این محوطه انجام می‌شود.
ولی جهانی اظهار داشت: به دلیل همجواری پروژه عمرانی شرکت آتیه زیباکنار با محوطه باستانی شهران در رستم‌آباد ‌بخشی از این محوطه به خطر افتاده است به همین دلیل کاوش‌های اضطراری برای نجات این اثر باستانی توسط کارشناسان ذیربط انجام می‌شود.
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری گیلان عنوان کرد: در راستای انجام این کاوش‌ها هیاتی به سرپرستی شهرام امین برای انجام کاوش‌های اضطراری در تاریخ ۲۵ آذر امسال به محوطه باستانی شهران رستم‌آباد اعزام شده است.
جهانی در تشریح وضعیت محوطه باستانی شهران رستم آباد و کاوش‌های انجام شده در آن تصریح کرد:‌ این محوطه باستانی برای نخستین بار در سال‌های ۵۲ تا ۵۷ به دست باستان‌شناسان ژاپنی و با سرپرستی شخصی به نام شینجی فوکایی مورد کاوش‌های علمی قرار گرفت.
وی با بیان اینکه به گفته سرپرست هیات کاوش منطقه شهران رستم‌آباد در این محوطه باستانی آثاری از دوره ساسانیان کشف شده است افزود: در سال‌های ۶۵ تا ۶۷ هیئتی با سرپرستی محمدرضا خلعتبری در روستای شهران و دامنه‌های جنگلی و نقاطی نظیر ویاوکوه دست به کاوش‌های علمی زدند.
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری گیلان در مورد آثار به دست آمده در محوطه باستانی شهران گفت: با جست‌وجوهای علمی انجام شده توسط کارشناسان آثاری مربوط به سده‌های آغازین هزاره اول پیش از میلاد تا دوره ساسانی در شهران کشف شد.
جهانی در مورد دیگر کاوش‌های انجام شده در این محوطه باستانی خاطرنشان کرد:‌ در سال ۱۳۹۳ هیئتی دیگر با سرپرستی یکی از کارشناسان فقید اداره کل میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری گیلان به نام بهروز همرنگ کاوش‌های خود را در منطقه باستانی شهران آغاز کردند.
وی در مورد حاصل نهایی کاوش‌های انجام شده توسط این تیم کارشناسی نیز ابراز داشت: کارشناسان در طول دوره‌ای که در محوطه شهران رستم‌آباد مشغول انجام کاوش‌های باستان‌شناسی بودند قبوری متعلق به هزاره اول پیش از میلاد از جمله دوره اشکانی را در این منطقه کشف کردند.
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری گیلان در مورد کاوش‌های فعلی منطقه باستانی شهران نیز بیان داشت: به گفته رامین سرپرست هیئت کاوش این پروژه، بر اساس مجوزی صادره از پژوهشکده باستان‌شناسی کاوش‌‌ها توسط تیم وی تا تاریخ ۹ بهمن ادامه دارد.
وی نجات‌بخشی محوطه باستانی شهران را مهم‌ترین علت شروع کاوش‌های فعلی در حال انجام اعلام کرد و اظهار داشت: طبق اظهارات سرپرست هیئت کاوش فعلی نتایج دقیق تحقیقات و کاوش‌های باستان‌شناختی که توسط تیم وی در حال انجام است به‌زودی برای اطلاع عموم منتشر می‌شود.
تسنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *