کتاب

معرفی : «برمسته گوان» فرهنگ مثل ها و کنایات گیلکی با گویش دهستان کسما

به گزارش گیل مهر، «برمسته گوان»، عنوان کتابی است که در بردارنده فرهنگ مثل ها، کنایات و اصطلاحات گیلکی و با محوریت گویش کسمایی (فومنات) است.
این کتاب به کوشش «فرزاد همتایی» و همکاری «سیده آمنه مرتضوی کسمایی» چاپ شده و علاوه بر ذکر مثل و آوا نوشت آن، شرح برخی از مثل ها را هم در بردارد.
«برمسته گوان» علاوه بر واژه نامه گیلکی- فارسی، تعدادی از واژگان دخیل در گیلکی از زبان های فرانسه و روسی را هم در بردارد.
نویسنده کتاب در بخشی از پیشگفتار به اهمیت جمع آوری ضرب المثل های هر قوم اشاره نموده و می نویسد: ضرب المثل ها سرشار از نکته سنجی و جهان بینی است و با کوتاهی خود در بردارنده اندیشه و حکمت است.
فرزاد همتایی به پیوند ضرب المثل ها با فرهنگ مردم را هم یادآور شده و تاکید دارد؛ می توان این مثلها را از دیدگاههای مختلف تاریخی، ادبی، فلسفی، اسطوره شناختی و… بررسی کرد.
همتایی که خود زاده و بالیده در کسماست، به خوبی توانسته ضرب المثل های رایج در دهستان کسما را با گویش بومی همان منطقه به رشته تحریر درآورد.
این فرهنگی پرکار، در اثر سترگ خود ابتدا هر ضرب المثل را ذکر و پس از نگارش معادل آواشناختی آن، ترجمه فارسی آن را ذکر کرده و در نهایت مفهوم و مقصود آن را نیز توضیح داده است.
همچنین برخی ضرب المثل ها مزین به اشعار شاعران و یا ترانه سرایان گیلکی شده است.
معرفی واحدهای مورد استفاده در قدیم، جدول اعداد و حساب و اوزان و… از دیگر موارد جالب توجه در این کتاب است.
«برمسته گوان» در ۱۰۰۰شمارگان ، توسط انتشارات سپیدرود در اواخر سال گذشته منتشر شده و علاقمندان به حوزه فرهنگی شفاهی گیلان، می توانند با مرکز پخش این کتاب (۰۱۳۳۳۳۴۵۵۷۱) تماس حاصل نمایند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *