اخبارچهره ها و یادبودها

«معصومه سیحون» و نخستین گالری هنری ایران

به گزارش گیل مهر، آخرین روز اردیبهشت ماه سالروز درگذشت بانوی نقاشی است که نخستین و قدیمی ترین گالری هنری را در ایران پایه گذاری کرد.

معصومه سیحون (نوشین) سال ۱۳۱۳  خورشیدی در شهر رشت به دنیا آمد.  وی  از پیشکسوتان هنرهای تجسمی در ایران می باشد.

سیحون، سال های کودکی را در رشت و قائمشهر گذراند. پدرش کارمند راه آهن  بود و مدتی به شهر اهواز منتقل شد. بدین ترتیب معصومه نیز چند سالی در آنجا زندگی کرد. او از کودکی به نقاشی علاقمند بود، و به یاد نمی آورد که چرا و چگونه با نقاشی آشنا شده است. در دوره دبستان و در اهواز گاهی برای معلم ها نقاشی سفارشی می کشید.

پس از ده سال زندگی در اهواز، خانواده نوشین به تهران نقل مکان کردند. و او سال های پایانی دبیرستان را در تهران گذراند. خانواده اش دوست داشتند، معصومه پزشک شود. اما او در سال های ۱۳۳۵ در کنکور دانشکده هنرهای زیبا در رشته نقاشی پذیرفته شد.

۱۰ سال بعد، معصومه سیحون با یاری همسرش «گالری سیحون» را بنیان نهاد. گالری سیحون یکی از اولین نگارخانه های هنری ایران  و قدیمی ترین گالری هنری فعال در کشور به شمار می آید.

«معصومه سیحون» ، نیم قرن  فعالیت هنری داشت و نقش برجسته ای در معرفی استعدادهای هنری ایران ایفا نمود. سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و انجمن نقاشان ایران به ترتیب در سال های ۱۳۸۳ و ۱۳۸۸ از وی به پاس یک عمر فعالیت بی وقفه هنری تقدیر کردند.

معصومه سیحون روز ۳۱ اردیبهشت ۱۳۸۹ در تهران درگذشت و در بهشت سکینه به خاک سپرده شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *