اخبارتاریخچهره ها و یادبودها

مغازه کادویی هم بسته شد

به گزارش گیل مهر، دی ماه سال گذشته بود که برای انجام مصاحبه به مغازه «کادویی» رفتم. مغازه ای با دو ویترین در ابتدای خیابان امام خمینی رشت که سردرمغازه نام کادویی داشت و ویترین و مغازه پر بود از وسایل چوبی دست ساز که «استاد علی علیزاده»، هنرمند خراط خود تراشیده بود.

علیزاده، چهارم تیرماه ۱۳۱۱ در روستای آلیان متولد شده بود و تنها ۳ماه داشت که پدرش برحمت خدا رفت. از همان کودکی، بقول خودش این هنر را از «دارکوب» یاد گرفته بود.

علیزاده، به دعوت وزارت فرهنگ و هنر وقت در سال ۱۳۳۵ همراه با اساتید تاریخ و فرهنگ ایران همچون شادروان باستانی پاریزی، دکتر محیط طباطبایی و عنایت الله رضا به انگلستان دعوت شده بود تا در یک نمایشگاه هنری صنایع دستی بین المللی شرکت کند.
لوح های تقدیر و تصاویر نشان‌های دولتی را هم که از فرمانده نیروی دریایی گیلان و مازندران دریافت کرده بود، در ویترین مغازه‌اش دیده می شد. همینطور عکس اساتید یاد شده که می گوید در همان انگلستان با دوربین فلوراید گرفته است.
پیرمرد ۸۷ساله کوهنورد هم بود و تعریف می کرد که همراه تعدادی از کوهنوردان، سنگ قبری را که زمان علی انصاری، استاندار وقت، برای مزار قبلی میرزا کوچک خان در گیلوان ساخته شده بود، با گروه کوهنوردی به ارتفاعات ماسال بردند.

دو هفته پیش، فرشته مرگ نزدیک به همان مغازه کادویی گریبان این استاد هنرمند را گرفت. به نحو ناخوشایندی که قابل بیان نیست. در یک نزاع خیابانی علیزاده مدتها به کما می رود. و در نهایت، روز سه شنبه ۹مهر ماه برای همیشه چشم از جهان فروبست.

اما هیچ رسانه ای مراسم ترحیم هنرمندی را که از سال ۱۳۹۰ نشان اصالت هنری از یونسکو دریافت کرده بود را منعکس نکرد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *