اخبار

مهلت ارسال آثار به دبیرخانه‌ی جایزه‌ی ادبی نجدی تمدید شد

اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لاهیجان اعلام کرد: مهلت ارسال آثار داستانی به دبیرخانه‌ی دومین دوره‌ی جایزه‌ی ادبی بیژن نجدی در لاهیجان تا پایان مهرماه تمدید شد.
به گزارش گیل مهر به نقل از روابط عمومی این اداره شهلا شهابیان دبیر اجرایی این جایزه ادبی گفت :به دلیل تماس و درخواست داستان‌نویسان مهلت ارسال آثار داستانی به این دبیرخانه تا پایان روز سی‌ام مهرماه تمدید شده است .
خانه¬ داستان بیژن نجدی با همکاری اداره فرهنگ وارشاد اسلامی لاهیجان دومین دوره¬ی جایزه-ی ادبی داستان کوتاه نجدی نویسنده معروف لاهیجانی را در استان گیلان برگزار می¬کند.
فراخوان دومین دوره¬ی جایزه¬ ادبی بیژن نجدی شرایط زیر را برای آثار ارسالی به این فراخوان اعلام کرده است :آزاد بودن موضوع داستان‌ ، هر داستان‌نویس فقط با یک داستان می‌تواند در جایزه شرکت کند،داستان باید در فایل ورد (word) و با فونت نازنین شماره‌ ۱۴ باشد و فقط داستان¬نویسان مقیم استان گیلان مجاز به شرکت در این فراخوان هستند ، داستان باید به صورت فایل ضمیمه ایمیل فرستاده شود و حجم داستان نباید از هزار کلمه کم‌تر و از شش هزار کلمه بیشتر باشد.
داستان ارسالی نباید پیش از این جایزه‌، در هیچ جایزه‌ دیگری جزو آثار برنده و در هیچ کتابی منتشر شده باشد و اسامی آثار منتخب راه یافته به مرحله¬ نهایی آذرماه و معرفی سه برگزیده¬ نهایی نیز در دی ماه سال جاری اعلام خواهدشد.
در این جایزه¬ به سه اثر برگزیده¬ نهایی نفر اول یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان ، نفر دوم یک میلیون و نفر سوم هم ۵۰۰هزار تومان پرداخت می شود و جایزه آثار منتخب مرحله نهایی در یک مجموعه کتاب چاپ می شوند.
بیژن نجدی ۲۴ آبان ۱۳۲۰ از پدر و مادری گیلانی در خاش زاهدان متولد شد . پس از اخذ دیپلم در سال ۱۳۳۹ وارد دانشسرای عالی تهران شد و در سال۱۳۴۳ از همان دانشکده در رشته ریاضی فارغ‌التحصیل و به عنوان دبیر در لاهیجان مشغول به تدریس شد. پدرش از افسران مبارزی بود که در قیام افسران خراسان نقش داشت و در مسیر رفتن به گنبد کاووس به دست تعدادی ژاندارم کشته شد. از سال ۱۳۴۵ فعالیت ادبی خود را آغازکرد.
بیژن نجدی در چهارم شهریور ۱۳۷۶ در اثر ابتلا به سرطان ریه درگذشت.
نجدی در زمان زندگی خود تنها مجموعه داستان «یوزپلنگانی که با من دویده‌اند» را در سال ۷۳منتشر ساخت که در سال ۷۴ جایزه قلم زرین جایزه گردون را به خود اختصاص داد. بقیه آثارش پس از درگذشتش توسط همسرش به چاپ رسید. مجموعه داستان «دوباره از همان خیابانها» در سال ۷۹ نیز برگزیده نویسندگان و منتقدان مطبوعات شد. نجدی همچنین در کارنامه ادبی خود، تندیس یادمان بنیاد شعر فراپویان به خاطر برگزیده اشعار دهه ۷۰ و لوح افتخار به پاس جانسروده‌ها در پاس داشت آیین‌های ملی و میهنی را دارد. از وی اشعار گیلکی کمی نیز باقی‌مانده‌است.
همچنین پس از مرگ وی داستانهای «تاریکی در پوتین»، «سپرده در زمین»، «گیاهی در قرنطینه» و «استخری پر از کابوس» از مجموعه داستانهای «یوزپلنگانی که با من دویده‌اند» و نیز داستانهای «مرثیه‌ای برای چمن» و «بیمارستان، نه قطار» از مجموعه «دوباره از همان خیابان‌ها» به فیلم درآمده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *