اخبارتاریخگردشگری

موزه میراث فرهنگی ماسوله در خانه تاریخی درزی گشایش می یابد

به گزارش گیل مهر، موزه میراث فرهنگی ماسوله، همراه با نمایش اسناد تاریخی ازدواج در ماسوله روز چهارشنبه ۱۱ مهرماه در خانه تاریخی درزی گشایش می یابد.
مدير پايگاه ملي ميراث فرهنگي ماسوله، در این باره افزود: موزه ميراث فرهنگي ماسوله در محله كشه سر ماسوله و در محل خانه تاريخي موسوم به جم نژاد راه اندازي شده است.
مصطفی پورعلی با اشاره به قدمت این خانه تاریخی ابراز کرد: اين خانه تاريخي با قدمتي دست كم دوره قاجار الگوي كامل يك خانه ماسوله اي را داراست؛ بريه ها، صومه، دالون و تلار بخشي از عناصر يك خانه ماسوله اي است كه در اين بناي تاريخي قابل مشاهده است. عمارت داراي ساختاري اصيل از منظر سازه بنا نيز مي باشد. همچنین مصالح ديوار اصلي و جنوبي از سنگ و گل و خشت و چوب می باشد و همین مصالح شاهدی بر ادعای بومی و اصالت بنای درزی است.


وی علت نامگذاری این بنا را نیز توضیح داده و اضافه کرد: اوستا حسين درزي، خياط بازار ماسوله بوده و بدليل سكونت خانواده درزي در این عمارت، به خانه درزي موسوم است و از اين بابت جالب توجه است.
مدير پايگاه ملي ميراث فرهنگي ماسوله، پروسه مرمت و ثبت ملی این عمارت را نیز تشریح کرد و ادامه داد: سازمان ميراث فرهنگي، دو دهه پیش این عمارت را از خانواده جم نژاد و درزي خريداري کرد. در سال های نخست ثبت شهرک ماسوله، این عمارت به شماره ۵۲۰۸ و در تاریخ ۲۵/۱۲/۱۳۸۰ در فهرست بناهای میراثی کشور به ثبت رسید و ابتدا به عنوان دفتر فنی میراث فرهنگی و مهمانسرا تغییر کاربری یافت و در سال ۱۳۹۵ احیا و تغییر کاربری آن به عنوان موزه پایگاه میراث فرهنگی ماسوله در دستور کار قرار گرفت.
پورعلی، با اشاره به بازگشایی این موزه در هفته گردشگری اظهار کرد: موزه ميراث فرهنگي ماسوله همزمان با نمایش اسناد تاریخی ازدواج دو مجموعه دار گیلانی،” مهران اشراقي” و “فرهاد شرفي”- كه مربوط به ازدواج در گيلان و ماسوله مي باشد- روز چهارشنبه ۱۱مهر ماه گشایش می یابد.
وی افزود: در این موزه همچنین، مجموعه اي از ابزار حرف سنتي ماسوله، اسناد و اموالي مربوط به نهضت جنگل، اموال مردم شناسي و در و بازشوهاي تاريخي گره چيني شده به نمايش در آمده است.

پورعلی، ضمن تقدیر از اهالی ماسوله که بخشی از اشیای تاریخی خود را به این موزه اهدا کرده اند، تصریح کرد: بخشي از اشيا و اموال به نمايش درآمده در اين موزه، اموالي شخصی افرادی است كه توسط اهالي به موزه اهدا شده گردیده؛ تفنگ تاريخي، قلمدان و كتيبه اي تاريخي و … نمونه اي از این اموال است.
وی یادآور شد: پايگاه ملي ميراث فرهنگي ماسوله در جهت توسعه گردشگري فرهنگي ماسوله توسعه فضاهاي موزه اي شهر، توسعه کمی و کیفی و زیربنایی موزه عون بن علي را نیز در دستور کار دارد.
مدير پايگاه ملي ميراث فرهنگي ماسوله ، همچنين از ایجاد سايت موزه در كهنه ماسوله خبر داد و تصریح کرد: اعتبار اجرايي سه پروژه مهم ماسوله یعنی احداث سایت موزه کهنه ماسوله، موزه عون ابن علی و موزه خانه درزی، از محل اعتبارات ملي و استاني و با هزینه ای بالغ بر ١٥٠٠ ميليون ريال( صد و پنجاه ميليون) تومان در حال اجراست.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *