اخبارتاریخمیراث فرهنگی

مکشوفه های قبور جنگجویان لیارسنگ بن املش در موزه ملی ایران به نمایش درمی آید

به گزارش گیل مهر، بخشی از اشیای کشف شده در گورستان تاریخی لیارسنگ بن املش در حاشیه هفدهمین گردهمایی سالانه باستان شناسی ایران در موزه ملی ایران به نمایش درمی آید.
معاون میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان در این باره گفت: تاکنون ۵فصل کاوش های باستان شناسی در گورستان تاریخی لیارسنگ بن املش صورت گرفته و بیش از۹۰ گور متعلق به دوره اشکانی در این کاوش ها کشف شده است.
ولی جهانی با اشاره به بررسی و شناسایی گورستان تاریخی لیارسنگ بن در سال ۹۳ ، افزود: پس از گمانه زنی ها در ارتفاعات روستای « مُرّبو »، محدوده ای به وسعت ۲۷ هکتار به عنوان حریم میراثی تعیین شد و از همان سال تاکنون، ۵فصل در منطقه «لیارسنگ بن» کاوش های باستان شناسی صورت گرفته است.
وی ابراز کرد: در این گورها -که متعلق به جنگجویان دوره اشکانی است- تاکنون ۳ نوع گور به اشکال «چاله ای» ، « دخمه ای» و «خمره ای» به همراه اشیای تدفینی یافت شده است.
سرپرست هیئت باستان شناسی منطقه «لیارسنگ بن» با بیان اینکه گورها شناسایی شده متعلق به اواسط تا اواخر دوره اشکانی است، تصریح کرد: ۹۰قلم شی کشف شده در لیارسنگ بن شامل اشیای سفالی، شیشه ای، مفرغ، مهره ها و ابزار جنگی، قرار است در حاشیه هفدهمین گردهمایی سالانه باستان شناسی ایران – که در موزه ملی ایران برگزار می شود- به نمایش در آید.
ولی جهانی با اشاره به تاریخ برگزاری این همایش تصریح کرد: با توجه به اینکه این همایش سالانه برگزار می شود، اشیای بدست آمده در چهارمین فصل از کاوش های باستان شناسی لیارسنگ بن مربوط به سال ۱۳۹۷ در موزه ملی ایران از تاریخ ۲۹ و ۳۰بهمن ماه به نمایش درمی آید.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *