اخبارکتاب

نام آبادی های گیلان به چه معنی است+معرفی کتاب

در تغییر و تحول زبانی، جاینامه ها عمدتا کمتر دستخوش تغییر می شوند. دانستن علت نامگذاری مکان های جغرافیایی بخصوص شهرها و روستاها پس از سده  ها از نامگذاری اولیه شان،  می تواند جذاب باشد.

« نامگذاری و وجه تسمیه آبادی های گیلان» عنوان کتابی است که به همت حسن دادرس و فرامرز کوچکی زاد منتشر شده است.

این کتاب همانطور که از نامش پیداست، به بررسی ریشه نامگذاری آبادی های گیلان می پردازد.

نویسندگان در پیشگفتار، متذکر شده اند که نامگذاری سکونت گاه های روستایی در گیلان، بخاطر تنوع در توپوگرافی، اقلیم، معیشت و مذهب دارای بیشترین تنوع در نام هاست. و نامگذاری روستاهای گیلان بطور مستقیم و غیر مستقیم مرتبط با داده های طبیعی و اقلیمی استان می باشد. بطوریکه بعضی از روستاهای گیلان دارای چندین معنی و توصیف بوده که همه معانی کاملا مناسب و منطبق با محیط جغرافیایی می باشد.

این کتاب در یک مقدمه و پیشگفتار و ۴بخش فصل بندی شده؛ بخش نخست، به منشا نام ها پرداخته است؛ اسامی برگرفته از عناصر طبیعت،  نام های برگرفته از خصایص زمین، نام های جانوران و گیاهان، برگرفته از نام اقوام و ایل ها، نام هایی که معرف مشاغل هستند، اسامی برگرفته از افسانه ها و اسطوره ها و همچنین نام هایی که بعد از انقلاب تغییر یافته است و.. برخی از دلایل نام آبادی هاست.

به عنوان نمونه، وجه تسمیه نام برخی از آبادی های آورده می شود؛

اباتر: روستای دهستان طاهر گوراب بخش مرکزی صومعه سرا. سرزمین  این طرف رودخانه. عده ای آن را بصورت آبادتر می دانند.

دخاله کوه: روستای دهستان خرجگیل بخش اسالم تالش. آبادی بین دو رشته کوه.

سالانسر(سلونسر): روستای دهستان رستم آباد جنوبی بخش مرکزی رودبار. آبادای دارای چند آبگیر.

چاپ نخست کتاب« نامگذاری و وجه تسمیه آبادی های گیلان»، در سال ۹۳، توسط انتشارات بلور  و در ۱۰۰۰شمارگان انتشار یافت. علاقمندان به داشتن این کتاب، می توانند کتاب را به قیمت ۱۸۰۰۰تومان از انتشارات بلور رشت دریافت نمایند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *