اخبارتاریخکتابگردشگری

نخستین آزمایشگاه انسان شناسی کشور در رشت راه اندازی شد/اسکلت های گورستان لیارسنگ بن در پژوهشکده گیلان شناسی آزمایش زیستی می شوند

به گزارش گیل مهر، ظهر امروز آیین رونمایی از ۲۰جلد کتاب منتشر شده در حوزه میراث فرهنگی در پژوهشکده گیلان شناسی و با حضور معاونان فنی و مالی سازمان میراث فرهنگی کشور برگزار شد.
در این مراسم که به همت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان و بمناسبت هفته پژوهش برگزار گردید، ضمت تجلیل از مولفان کتاب های یاد شده، اعلام شد به زودی آزمایشگاه انسان شناسی با انتقال اسکلت های یافته شده در محوطه باستانی لیارسنگ بن در پژوهشکده گیلان شناسی گشایش می یابد.
رئیس پژوهشکده گیلانشناسی در این برنامه گفت: سال ۷۲بود که در مقاله ای نوشتم ای کاش پژوهشکده گیلان شناسی در دانشگاه گیلان تشکیل شود و اکنون رویاهای بنده محقق شده است.
سید هاشم موسوی افزود: امروز امیدوارم کارهای ماندگاری در حوزه گیلان شناسی در این مکان انجام گردد.
وی تصریح کرد: حضور فرمانداران تالش و رودبار، یعنی دو محوطه باستانی گیلان در این مراسم نشان دهنده اهمیت در پژوهش های باستان شناسی مرتبط با تاریخ گیلان است.
موسوی ابراز امیدواری کرد، با حضور مدیر کل جدید میراث فرهنگی شاهد توجه بیشتر به بناهای میراثی گیلان باشیم.
رئیس پژوهشکده گیلان شناسی گفت: این مرکز تنها پژوهشکده استانی زیر نظر وزارت علوم است.
از دو سال پیش به دنبال ایجاد مرکز و آزمایشگاه انسان شناسی هستیم و با راه اندازی این مرکز نخستین آزمایشگاه انسان شناسی در کشور راه اندازی می گردد و در همین ابتدای راه تجهیز، باستان شناسان و انسان شناسانی از دیگر کشور اعلام همکاری کرده اند.
موسوی افزود: در این آزمایشگاه قرار است نمونه های یافت شده در گورهای باستانی تالش و لیارسنگ بن و … را در این مرکز نگهداری کرده و مورد کنکاش انسان شناسانه قرار می گیرد.
موسوی همچنین از راه اندازی مرکز اسناد جنبش جنگل در پژوهشکده گیلان شناسی خبر داد و افزود: این مرکز می تواند مکانی بر تحقیق پژوهشگران باشد.
موسوی ادامه داد: راه اندازی مرکز کوشیار شناسی در پژوهشکده گیللن شناسی از دیگر کارهای ماندگاری بود که بهمت انسان های عاشقی همچون دکتر باقری ایجاد شده است و اسناد مربوط به کوشیار گیلانی ، منجم شهیر گیلانی در این مرکز نگهداری می شود.
معاون میراث فرهنگی و گردشگری گیلان در این مراسم گفت: امروز ۲۰جلد کتاب که در سال ۹۶ و ۹۷ در اداره کل میراث فرهنگی گیلان منتشر شده است، رونمایی می شود.


ولی جهانی افزود: این آثار توسط پژوهشگران پیرامون بناهای تاریخی و صنایع دستی و کاوش های باستان شناسی گیلان نوشته شده است.
وی ادامه داد: باستان شناسی دیلمان و پیرکوه، شاهکارهای فرهنگ گیلان ، مارلیک شکوه عصر آهن، کاوشهای باستان شناسی رودسر(بخش اشکورات)، مجموعه مقالات همایش تالش شناسی، کتاب ماسوله ۲، عصر آهن گیلان(بقایای جانوری گیلان)، کتاب مارلیک، موزه های روستایی(روش ساخت)، پل تاریخی لنگرود، مثل و متل در گیله گب، روایت تفسیر در گردشگری، گردشگری گیلان به زبان های دیگر، هنر و صنایع دستی، تیرماه سیزده، راهنمای گردشگری گیلان، دست بافته های عمارلو، ترجمه کاوشهای باستان شناسی دیلمان در ۳جلد از ژاپنی به فارسی، ترجمه در دست چاپ حلیمه جان ۱و ۲عناوین کتابهایی است که امروز رونمایی می شود.
جهانی نیز پیرامون راه اندازی آزمایشگاه انسان شناسی گفت: اسکلت های سالم مانده در گورهای باستانی لیارسنگ بن، که مربوط به عصر اشکانی است به این آزمایشگاه منتقل می شود و این استخوانها در آزمایشگاه انسان شناسی مورد مطالعه مجدد قرار می گیرد.
دکتر محمد رضا اقدامی، مسئول راه اندازی آزمایشگاه انسان شناسی، توضیحاتی پیرامون راه اندازی این آزمایشگاه ارایه داد و گفت:
خلایی در حوزه استخوان شناسی و انسان شناسی در ایران وجود دارد و تصمیم گرفتم این آزمایشگاه را در گیلان راه اندازی نمایم.انسان شناسی زیستی یک علم بین رشته ی کاربردی است. و شهریور سال ۹۵ موفق شدیم این رشته را در دانشگاه گیلان راه اندازی نماییم.
اقدامی با اشاره به تحقیقات در گورستان لیارسنگ بن اظهار کرد: اسکلت های این گورستان اکنون در دانشگاه گیلان نگهداری می شود.
وی تاکید کرد: درب آزمایشگاه انسانشناسی بر روی همه مردم باز است و هرکس که بتواند اطلاعات جدیدی از این استخوانها ارایه دهد، می تواند در این آزمایشگاه با ما همکاری کند.
مسئول آزمایشگاه تصریح کرد: یافته های باستان شناسی ژنتیک، علت مرگ، رشد جمعیتی و سنگ شناسی و تکامل زیستی بر روی این استخوانها آزمایش می شود.
دکتر خلعتبری، سرپرست کاوش های باستان شناسی در ییلاقات تالش نیز در این مراسم گفت: تالیف کار مشکلی است و پژوهشگرانی که با حضور در نقط صعب العبور گیلان کارهای میدانی انجام داده اند، زحمات دوچندانی متحمل شده اند.
این پژوهشگر با اشاره به اینکه بسیاری از آثار یافت شده در کاوش های باستان شناسی گیلان در موزه ملی ایران خاک می خورد، افزود: تصمیم گرفتم این یافته های باستان شناسی را تحت عنوان شاهکارهای تمدن گیلان را همراه با عکس منتشر کنم.
وی ابراز کرد: اکنون این کتاب بعنوان یک اثر فاخر است و می تواند به مقامات بازدید کننده از گیلان اهدا شود.
وی یاد بهروز همرنگ، باستان شناس پرتلاش گیلان را گرامی داشت و یادآور شد: ایشان معاون هیات باستان شناسی در کاوش های باستان شناسی رامسر همراه تیم ما بود.
خانم مومنی، معاون پژوهشی سازمان میراث فرهنگی کشور نیز در این مراسم گفت: راه انداری آزمایشگاه انسان شناسی آرزوی من بود و به استان گیلان باید تبریک گفت که نخستین آزمایشگاه انسان شناسی در دانشگاه گیلان راه اندازی می شود.
مومنی افزود: یکی از حلقه های مفقوده در باستان شناسی، موضوع آریایی هاست و مطالعات انسان شناسانه، می تواند با علم ژنتیک ثابت کند آریایی کیست و از کجا آمده است؟
استاد قلی نژاد پیربازاری، از اعضای شورای فنی میراث فرهنگی گفت: اگر نقشه تپوگرافی ایران را ترسیم کنیم، گیلان در حوزه باستان شناسی باید در قله قرار گیرد.
وی افزود: در ده های گذشته شاهد تلاش افرادی بودیم که می خواستند این کیفیت تاریخی و فرهنگی را نادیده گرفته و از بین ببرند. و متاسفانه در برنامه ریزی های ملی، استان گیلان کمتر مورد توجه است و تنها بقصد تفرج به گیلان در سطح کلان دیده می شود.
قلی نژاد تصریح کرد: کشور برای تداوم ثبات ملی خود در سطح کشور و بین المللی نیازمند حفظ و توسعه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است. و امیدوارم گیلان بتواند جایگاه خود را در حوزه تولید و صدور فرهنگ بازیابد.
مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری گیلان نیز در این مراسم گفت: نگاه ما به گردشگری در گیلان اشتباه است.آنچه در سطح کلان تصمیم گیری شده، ارزآوری گردشگری است و باید مزیت های گردشگری دیده شود.
شهرود امیر انتخابی با تاکید بر حفظ بناهای میراثی تصریح کرد: متاسفانه بافت های میراثی اکنون بعنوان مزاحم دیده میشود و نگاه مدیدان شهری و مالکان، تخریبی است.
وی تصریح کرد: اگر قرار است سیاست ما بسمت جذب گردشگر باشد، باید بافت تاریخی شهرها را حفظ کنیم.
انتخابی یادآور شد: به دلیل سیاست های کلی نظام، کمتر می توان گردشگری دریایی را بویژه برای گردشگران خارجی توسعه داد و کمتر می توانیم به دنبال گردشگری سالم باشیم. بنابراین باید میراث فرهنگی، بناهای میراثی و صنایع دستی خود را تقویت نماییم.
وی افزود: بنده تاکنون نام رشتی دوزی را نشنیده بودم، باید تلاش کنیم، به صنایع دستی هویت بخش گیلان بیشتر توجه کنیم.
در پایان این مراسم ، دکتر هاشم موسوی بعنوان پژوهشگر برتر حوزه مردم شناسی معرفی شد. واز نویسندگان و پژوهشگران حوزه میراث فرهنگی تجلیل شد وهمچنین آزمایشگاه انسان شناسی پژوهشکده گیلان شماسی رسما گشایش یافت.
منبع: مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *