اخبار

نخستین محموله بار به مقصد بندر کاسپین حمل و کریدور جاده ابریشم رسمیت می‌یابد

صبح امروز و با حضور معاون اول رییس‌جمهور

به گزارش گیل مهر، کاپیتان مهرداد باقری‌نژاد، مدیرعامل شرکت کشتیرانی دریای خزر، جزییات نقش موثر شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی در راه‌اندازی کریدور جاده ابریشم و حمل اولین محموله به بندر کاسپین را مطرح کرد.
مدیرعامل شرکت کشتیرانی دریای خزر گفت: کشتیرانی جمهوری اسلامی در راه‌اندازی کریدور جاده ابریشم و حمل اولین محموله به بندر کاسپین نقش کلیدی داشته است.
کاپیتان مهرداد باقری‌نژاد در گفت و گو با گیلان امروز با اشاره به حمل اولین محموله بار به مقصد بندر کاسپین که امروز با حضور معاون اول رییس‌جمهور رسمیت می‌یابد، گفت: در دو سال گذشته که بحث راه‌اندازی کریدورهای شمالی ایران خصوصا کریدور جاده ابریشم، کریدور نوستراک و کریدورهای دیگر مطرح بود، شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و به تبع آن، کشتیرانی دریای خزر به عنوان یکی از قویترین ناوگان دریایی، نقش موثری در کمک به مطالعه این بازار ایفا کرده است ونظرات خود را در کلیه مکاتبات رسمی و در قالب مباحث فنی به منطقه آزاد اعلام کرده است.
مدیرعامل شرکت کشتیرانی دریای خزر به نقش کشتیرانی جمهوری اسلامی در اقناع مشتریان برای استفاده از کریدور شمالی اشاره کرد و گفت: در مطالعه این بازار، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران به دلیل داشتن بزرگترین خط کانتیری خاورمیانه در بنادر چین به بنادر جنوبی کشور و حضور مستقیم به عنوان لاینر، نقش بسیار موثری را در اقناع مشتریان، حفظ و راه اندازی مسیر چین، قزاقستان و بندر آکتائو داشته است.
او ادامه داد: در این راه با ارجاع مشتریان به شرکت کشتیرانی دریای خزر، این کار به صورت یک کار لجستیک ترکیبی با همکاری مستقیم شرکت کانتیری و شرکت کشتیرانی دریای خزر، دفتر نمایندگی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در چین، دفتر نمایندگی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در قزاقستان و همچنین حمایت‌های بی‌شائبه آقای دکتر سعیدی، مدیر عامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران انجام شد و اولین محموله از محموله‌های یکی از مشتریان با سابقه کشتیرانی جمهوری اسلامی از مسیر زمینی و ریلی به قزاقستان و سپس به بندر آکتائو، و از بندر آکتائو توسط کشتی دوریتا از ناوگان کشتیرانی دریای خزر به بندر کاسپین حمل شد.
باقری‌نژاد تاکید کرد: به این ترتیب در دو سه روز گذشته دوریتا اولین عبور از مرز دريايی و پاس موفق را داشته و وارد بندر کاسپین شده که این نشان‌دهنده‌ی این است که خطوط کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و خصوصا خط کشتیرانی دریای خزر به عنوان قدرت بلامنازع در شکل‌گیری و راه‌اندازی بنادر در شمال کشور نقش بی‌بدیلی دارد.
مدیرعامل شرکت کشتیرانی دریای خزر حمل اولین محموله به بندر کاسپین به دیگر «اولین‌»های این شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران اضافه خواهد شد؛ کما اینکه این شرکت به عنوان اولین شرکت ملی، بزرگترین شرکت ملی و تنها شرکت دارای نیروهای ایرانی خبره، اولین شرکت در راه اندازی این کریدور و اولین شرکتی است که بر حضور در بندر کاسپین صحه گذاشته است. این موفقیت، برگ دیگری بر افتخارات کشتیرانی جمهوری اسلامی و کشتیرانی دریای خزر اضافه کرد.
او همچنین گفت: امروز در مراسم افتتاحیه این کریدور که یک کار بسیار بزرگ ملی و بین‌المللی است‌، هیاتی متشکل از آقای مهندس علی اکبر غنجی، عضو هیات مدیره کشتیرانی جمهوری اسلامی و مدیرعامل شرکت حمل فله، آقای‌کاپیتان ترابی‌زاده معاون فنی بازرگانی شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایرانی، آقای کاپیتان کشاورز‌، مدیرعامل شرکت حمل کانتینری‌، آقای دکتر سعیدی، مدیرعامل شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی را که با دکتر جهانگیری معاون اول رییس جمهور به بندر کاسپین سفر می‌کنند، همراهی خواهند کرد.
کاپیتان باقری نژاد تاکید کرد: بیش از چندین ماه تیم‌های خبره و حرفه‌ای شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در محاسبات، عبور از مسیرهای مرزی، بررسی تعرفه‌ها، بارگیری، انتخاب کشتی‌ها، اقناع صاحب کالا، انتخاب کانتینر و همچنین در بندر منطقه آزاد، با ارائه مشاور‌های لازم به عنوان بندری که در سن بلوغ به سر می‌برد نقش کلیدی را ایفا کردند.
مدیرعامل شرکت کشتیرانی دریای خزر در پایان گفت: به عبارتی نقش‌آفرینی کشتیرانی جمهوری اسلامی با بازوی راهبردی خود یعنی شرکت کشتیرانی خزر و سایر شرکت‌هایش در جاده جدید ابریشم «‌یک کمربند یک راه» تلاش مضاعفی می‌کند که تجارت‌ کالاهای باارزش به صورت کارآمدتر از طریق حمل دریا، ریل و جاده گسترش دهد تا یک نقطه عطفی در ارتباط اقتصاد cis به بازارهای خلیج فارس و کریدور شرق به غرب و اروپا شکل بگیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *