اخبارتاریخچهره ها و یادبودها

نشست تخصصی «انقلاب مشروطیت ایران و نقش موثر مجاهدان گیلان» در رشت برگزار می شود

به گزارش گیل مهر، به همت انجمن مفاخر گیلان، و همزمان با سالروز صدور فرمان مشروطه، نشست تخصصی «انقلاب مشروطیت ایران و نقش موثر مجاهدان گیلان» روز یکشنبه ۱۴ مرداد ماه در رشت برگزار می شود.
این جلسه -که از سلسله نشست های تخصصی تاریخ و فرهنگ گیلان می باشد- به بهانه یکصدو نهمین سالگرد فتح تهران توسط مجاهدان گیلانی برگزار و با سخنرانی دکتر فاروق فارابی، جامعه شناس و بنیانگذار رشته علوم اجتماعی دانشگاه گیلان در دفتر انجمن مفاخر گیلان همراه خواهد بود.
علاقمندان می توانند روز یکشنبه ۱۴مرداد ماه ساعت ۱۰ در مجتمع فرهنگی خاتم الانبیا (رشت، ابتدای خیابان سعدی)حضور یابند.
گفتنی است، دکتر فاروق خارابی در سال ۱۳۲۵ خورشیدی در رشت دیده به جهان گشود و پس از گرفتن مدرک دیپلم در تهران در سال ۱۳۵۴ از دانشگاه فلیپس ماریوگ آلمان مدرک کارشناسی ارشد و‌ در سال ۱۳۵۸ از همان دانشگاه موفق به اخذ مدرک دکترا در رشته‌ی جامعه شناسی شد.
وی موسس و بانی رشته جامعه شناسی در دانشگاه گیلان و عضو هیات علمی این دانشگاه در سال های ۱۳۵۸ تا ۱۳۸۸ بود. سرپرستی دانشکده‌ی ادبیات و علوم انسانی در سال های ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۰، مدیر گروهی علوم اجتماعی در سال‌های متمادی، عضو هیات تحریریه‌ی نامه‌ی انجمن جامعه شناسی ایران، نامه‌ی علوم اجتماعی دانشگاه تهران، پیک نور دانشگاه پیام نور ایران و امثال آن را در کارنامه‌ی علمی خود دارد.
از خارابی تاکنون کتاب‌های و مقالات بسیاری پیرامون مباحث جامعه شناسی و تاریخ به چاپ رسیده است که از آن میان می توان به کتاب های سیاست و‌ اجتماع در عصر مشروطه، خاطرات کرنسکی(ترجمه)، تاریخ جمهوری وایمار(ترجمه)، انجمن های عصر مشروطه و موزه‌ی فضای باز بالنبرگ(ترجمه) و مقالاتی چون: عصر سیاسی و اجتماعی در شعر مشروطه، طنز در مطبوعات دوره‌ی آغازین مشروطه، منازعه بر سر ایالت و ولایت بودن گیلان و امثال آن اشاره نمود.
لازم به ذکر است، وی ۱۹۰۰ جلد کتاب علمی و پژوهشی، ۷۵ جلد یادنامه و ۵۰ مجله‌ی علمی را در سال ۱۳۸۸ به کتابخانه‌ی پژوهشکده گیلان شناسی دانشگاه گیلان اهدا کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *