اخبارتاریخفرهنگگردشگری

نمایشگاه تاریخ محلی و هفته‌ی فرهنگی گیلان در مرکز اسناد و‌ کتابخانه‌ی ملی ایران+ گزارش تصویری

گیل‌مهر-الهام کیانپور
مراسم افتتاحیه‌ی نمایشگاه‌ تاریخ محلی و هفته فرهنگی گیلان، شنبه ۲۲ تیرماه در تالار قلم سازمان اسناد و کتابخانه‌ی ملی ایران در تهران، با حضور شخصیت‌های شاخص ملی و برجسته‌ی گیلانی در زمینه‌ی علمی، فرهنگی و هنری برگزار شد.
در این مراسم، دکتر ژاله حساس خواه، مدیر مرکز سازمان اسناد و کتابخانه‌ی ملی گیلان، محمدتقی پوراحمد جکتاجی، روزنامه‌نگار و پژوهشگر گیلانی، دکتر ارسلان زارع سرپرست استانداری گیلان، غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی نماینده‌ی مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، سخنرانی نمودند. اجرای قطعات محلی توسط گروه ارکستر فیلارمونیک مارلیک از دیگر برنامه های این مراسم بود که با استقبال فراوانی روبرو شد.
از شخصیت های برجسته‌ی استان گیلان که در این مراسم حضور داشتند می توان به چهره‌هایی چون ، پروفسور حسن ابراهیم زاده پدر علم زیست شناسی کشور، استاد حسین محجوب نقاش صاحب سبک لاهیجانی، محمد روشن از پیشکسوتان حوزه‌ی ادبیات، استادناصر وحدتی استاد آواز ،استاداحمد سمیعی گیلانی، پدر ویراستاری نوین، دکتر محمد باقری، تاریخ نگار ریاضیات و اخترشناس، استاد غلامرضا مرادیان گروسی شاعر و پژوهشگر گیلانی و‌امثال آن می‌توان اشاره کرد.
در این مراسم از سکه‌ی مزین به هفته‌ی گیلان و همچنین تمبر نمایشگاه تاریخ محلی گیلان رونمایی به عمل آمده و نمایشگاه تاریخ محلی گیلان با عنوان گیلان، قلمروی سبزآبی ایران نیز گشایش یافت.
در نمایشگاه تاریخ محلی گیلان، آثار و نسخ خطی و میراث مکتوبِ گیلانیان در ۳۳ غرفه، شامل: ۸۰ برگ سند خطی، تمبر‌های چاپ شده از گیلان، عقدنامه‌های گیلانیان، ۴ تابلو عکس از گیلان قدیم و جدید، ۲۵ کارت پستال از گیلان جدید و قدیم، ۱۳ نسخه از نشریات استان گیلان، ۳ برگ از قرآن منسوب به امام رضا(ع)، اقلامی از نهضت جنگل به همراه بخشی از آثار شاعر برجسته‌ی شاعر گیلانی، شیون فومنی و نمونه‌هایی از کتاب‌های منتشر شده پیرامون گیلان به نمایش گذاشته شد. گفتنی است این نمایشگاه تاریخِ محلی، تا ۳۱ تیر در موزه‌ی کتاب و میراث مستند ایران، جهت بازدید علاقمندان دایر است.
عکسها: فرزاد فخرایی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *