اخبارهنر

نمایشگاه عکس «به رنگ رشت» در کافه‌موزه‌ی رشت برگزار شد

گیل‌مهر-الهام کیانپور
نمایشگاه عکس و جشن امضای کتاب« به رنگ رشت» از افسانه چهره‌سا، عکاس جوان گیلانی، چهارشنبه ۵ تیرماه، با‌حضور عکاسان و فرهیختگان گیلانی در کافه موزه‌ی رشت برگزار شد.
این کتاب که شامل عکس‌هایی از خیابان‌ها، محلات، بازار، بناهای تاریخی، جاذبه‌های گردشگری و امثال آن از گوشه و‌کنار رشت است در سال ۱۳۹۷ توسط انتشارات کاغذ سپید در ۵۰۰ نسخه منتشر شده است.
افسانه چهره‌سا، عکاس این مجموعه که برگزاری چند نمایشگاه و رتبه‌ی برتر چند جشنواره‌ی عکس را در کارنامه‌ی هنری خود دارد، دغدغه‌ی خود را در به تصویر کشیدن رشت، علاقه‌ی وافرش به این شهر عنوان کرد و‌ گفت: من شهرم را قدم به قدم نفس کشیده‌ و‌ کوچه پس کوچه‌هایش را زندگی کرده‌ام و از دریچه‌ی دوربین، هر آنچه که به دلم نشست، «به رنگ رشت» ثبت کردم. هر گذر و بنای تاریخی دلیلی شد که لحظه‌ای درنگ کنم، هر پنجره و درب قدیمی برایم تاریخی ساخت به درازای تاریخ شهرم، هر سنگفرش جا مانده از دست‌یازی تخریب، برایم تصویری ساخت از گذشته‌ی باشکوه نه چندان دورش.
این عکاس گیلانی با اشاره به این که در این مجموعه تلاش نموده عکس‌هایش چون اسنادی برای نسل‌های بعدی باشد که شاید دیگر رشت را این‌گونه نبینند، افزود: من در این مجموعه می‌خواهم این لذت و طعم را از طریق عکس‌هایم برای آیندگان به یادگار بگذارم.

در مقدمه‌ی این کتاب به قلم محمود نیکویه، پژوهشگر و گیلان‌شناس، پیرامون عکاسان و عکاسخانه‌های رشت نوشته آمده است: از قدیمی‌ترین عکاسان رشت، می‌توان برادران خاچاطوریانس از ارمنی‌های مقیم شهر را نام برد. یکی دیگر از عکاسان قدیمی این شهر، میناسیکان یکانیان موسوم به چالیک بود که عکاسخانه‌ی «چالیک» را در رشت اداره و مدیریت می‌کرد. عکاسخانه‌ی قدیمی دیگر رشت نیز عکاسی «اورانیا» بود که مدیریت آن را «م – مارکاریان» بر عهده داشت.
گروه دیگر از عکاسان قدیمی رشت، مسلمانان بازگشته از روسیه بودند که بعد از انقلاب سوسیالیستی به گیلان و رشت مهاجرت کرده و حرفه‌ایی را که در آن سرزمین فرا گرفته بودند، در دیار بنفشه و باران رواج و گسترش دارند. از جمله این گروه می‌توان از حسین چهره‌نگاری و برادران مرکزی نام برد. در سال‌های اخیر نیز عده‌ای از جوانان گیلانی دانش آموخته در رشته‌های هنری از جمله عکاسی و گرافیک به خلق آثار هنری – تصویری از زادگاه و زیستگاه خود پرداخته و بدین وسیله یادگارهای ماندگاری از مناظر طبیعی گیلان و رشت از خود به جای گذاشته‌اند. از جمله این جوانانِ هنرمند افسانه چهره‌سا است که مناظر و ابنیه و دیگر جلوه‌های شاخص شهر رشت را به وسیله دوربین عکاسی خود ثبت و ضبط و در این آلبوم گردآوری نموده است.
گفتنی است این نمایشگاه جهت بازدید علاقمندان، تا ۲۰ تیرماه در کافه موزه‌ی رشت، واقع در بلوار معلم، روبروی باغ وطن‌آبادی برقرار است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *