اخبارتاریخمطبوعات

نمایشگاه «نشریات گیلان از قاجار تا انقلاب اسلامی» در کافه موزه‌ی رشت گشایش یافت

گیل‌مهر-الهام کیانپور
به مناسبت روز رشت، نمایشگاه «نشریات گیلان از قاجار تا انقلاب اسلامی» از مجموعه‌ی رضا نوزاد، پژوهشگر حوزه‌ی مطبوعات در کافه موزه‌ی رشت گشایش یافت. در مراسم افتتاحیه‌ی این‌ نمایشگاه همچنین از اولین نقشه‌ی شهر رشت (نقشه‌ی ذوالفقارخان مهندس) توسط روبرت واهانیان معمار پیش‌کسوت و شهروند نمونه‌ی رشتی، رونمایی به عمل آمد.
در این نمایشگاه که بیش از پنجاه نسخه‌ی منحصر به فرد از نخستین شماره‌های نشریات‌گیلان، از دیرباز تا انقلاب اسلامی به نمایش در آمده است، می‌توان موضوعات متنوعی از منظر تاریخ، هنر، ادبیات، مذهب، اجتماع، خواسته‌ها و اعتراضات مردم رامشاهده نمود.
گفتنی است در نمایشگاه حاضر از کپی و اسكن نشریات استفاده نشده، بلکه جهت ارتباط واقعی مخاطبان با نشریات، اصل آن‌ها به نمایش درآمده است.
از میان قدیمی‌ترین نسخ نشریات این نمایشگاه می‌توان به نسخی از دبیریه ۱۳۲۶(۱۲۸۷)، نسیم شمال ۲۲ شوال ۱۳۲۷(آبان ۱۲۸۸) و شعبان ۱۳۲۹(شهریور ۱۲۹۰)، راه خیال غره شوال ۱۳۲۹(مهر ۱۲۹۰)، جنگل ۱۹شعبان ۱۳۳۵ (تیر ۱۲۹۶) و مجله‌ی بلدیه اسفند ۱۲۹۶ اشاره نمود. مابقی نشریات این نمایشگاه مربوط به اواخر دهه ۲۰ و اوایل دهه ۳۰ شمسی هستند که اکثر آن‌ها هفتگی بوده اما لفظ روزنامه در مورد آن‌ها به کار برده می‌شد.
این نمایشگاه جهت بازدید علاقه‌مندان، تا پایان دی‌ماه، شنبه تا پنج‌شنبه از ۸ صبح تا ۱۲ شب و جمعه‌ها از ۴ عصر تا ۱۲ شب، در کافه موزه‌ی رشت برقرار است.

عکس‌ها: مه‌مدیا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *