اخبارتاریخصنایع دستیگردشگری

نوروز ۹۹در خانه می مانیم و از موزه ها دیدن می کنیم؛ از موزه مجازی نمایشگاه سکه تا چاشو بافان قاسم آباد

گیل مهر- مهری شیرمحمدی

هرساله در روزهای منتهی به سال جدید، شور و شوق مسافرت در تمام کشور افزایش می یافت و گیلان به عنوان یکی از مقاصد اصلی گردشگری، همیشه  مورد توجه بود.

این روزها اگرچه در خانه ماندن سخت شده است، اما برخی از فعالان فرهنگی در حوزه میراث فرهنگی تلاش دارند، با برگزاری برنامه های مجازی، مسافران را به دنیایی از تاریخ،  هنر و میراث فرهنگی گیلان ببرند.

یک مجموعه دار که چندسالی است نمایشگاه هایی از مجموعه های شخصی خود در رشت برگزار می کرده، می گوید: از اوایل اسفند ماه که قرنطینه خود خواسته بخاطر شیوع کرونا مطرح شد، با درج پیامی در کانال تلگرامی خود و ارسال آن به گروه هایی که عضو  بودم، از علاقمندان خواستم تا تصاویری از اشیای تاریخی که در اختیار دارند، ارسال نمایند تا بتوانیم یک نمایشگاه مجازی راه اندازی نماییم.

حسن اکبری، با بیان اینکه این تعطیلات اجباری فرصت خوبی برای مطالعه در تاریخ، فرهنگ و اشیای باستان شناسی گیلان است، اظهار کرد: با تعطیلی موزه های سراسر کشور، می توانیم یک موزه مجازی راه اندازی نماییم.  اگرچه وقتی اشخاص به موزه ها می روند،  از پشت ویترین شی مورد نظر خود را می بینند، ولی در نمایشگاه مجازی  هم می توان اشیایی را دید که یک مجموعه دار با علاقه شخصی جمع آوری کرده است.

وی همچنین گفت: هرچند ، به دلیل شرایط پیش آمده، همکاری از طرف دیگر مجموعه داران صورت نگرفت، ولی تصمیم گرفتم، در پیج اینستاگرام قبلی خودم به آدرس: Iran Online musem یک موزه مجازی از سکه های ضرب گیلان راه اندازی نمایم.

این مجموعه دار با اشاره به  در اختیار داشتن  تعدادی از سکه های ضرب گیلان در مجموعه شخصی خود عنوان کرد: در این نمایشگاه مجازی که روزانه در تعطیلات نوروز خواهیم داشت، به یمن سال ۹۹، تصویر ۹۹  عدد سکه ی ضرب گیلان با مشخصات ؛ محل ضرب، دوره ی تاریخی ، محل کشف و شخصی که بنامش سکه ضرب شده و… به اشتراک گذاشته می شود.

دیر زمانی نیست که روستای« قاسم آباد» بخاطر ثبت جهانی پارچه سنتی «چاشو»، چادر شب ، مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. اگرچه امسال انتظار می رفت گردشگران بیشتری از «موزه مردم شناسی قاسم آباد» بازدید نمایند، اما ویروس کرونا، همه چیز را تحت شعاع قرار داده است. حتی کارگاه تولید چادر شب را- که اخیرا در این شرقی ترین روستای گیلان – براه افتاده بود.

حالا اما، مدیر موزه خصوصی قاسم آباد می گوید: به منظور استفاده بهینه از اوقاتی که ناچاریم در خانه بمانیم، روزانه پیج اینستاگرام موزه به آدرس: mouze_ghasemabad  قصد دارد، هنرمندان بافنده چاشو را معرفی نماید.

قاسم اصلانی قاسم آبادیان همچنین اظهار کرد: از دیگر برنامه های مجازی موزه، معرفی اشیایی است که در موزه مردم شناسی قاسم آباد موجود است.

کافه موزه رشت نیز- که پیش از این نمایشگاه های متعددی با موضوعات تاریخ و فرهنگ گیلان  برگزار نموده بود- بنا داشت در ایام نوروز۹۹، نمایشگاه تمبرهای نوروزی را (که از ابتدا تا کنون هرسال بمناسبت نوروز چاپ  می شد) در محل کافه موزه برگزار نماید. با این حال شرایط کرونا موجب شد، این نمایشگاه نیز به تعویق بیفتد.

محمدصادق پورعبدالله ، مدیریت کافه موزه در تدارک برنامه ی ویدئویی برای ایام نوروز است.  برنامه هایی  که دهه ۶۰ از تلوزیون پخش می شد. وی در توضیح برنامه های مجازی کافه موزه می گوید: یک دستگاه تلوزیون قدیمی  در کافه موجود است که یکی از دوستدارن کافه موزه این یادگاری پدربزرگش را به کافه هدیه داده است. قرار است ویدئوی ساخته شده  از برنامه های دهه ۶۰  بصورت سمبلیک از این تلوزیون پخش و در صفحه مجازی کافه موزه به آدرس اینستاگرام rasht museumcafe  به مسابقه گذاشته شود.

وی افزود: این برنامه قصد دارد خاطرات نوستالژیک دهه ۶۰ را باز زنده سازی نماید. کافه موزه بنا دارد به تمامی شرکت کنندگان هدیه ای بدهد و افزون بر آن ، به برنده مسابقه یک دستگاه تلوزیون سیاه و سفید اهدا می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *