اخبارتاریخ

هجوم پوشاک به سرای تجاری ابتهاج سمیعی؛ عمارت میراثی ثبت نشده در بازار مسگرهای رشت

گیل مهر- مهری شیرمحمدی

عمارت فاخری در بازار مسگرهای رشت، متروک و رها شده  که بخش هایی از آن تخریب شده است. عمارتی بجامانده از اواخر قاجار یا  اوایل پهلوی. این را از تزیینات و نوع معماری اش حدس می زنم. به گفته «کارشناس ثبت بناهای میراثی گیلان» تاکنون این بنای شاخص در دل بازار، مورد شناسایی و تشکیل پرونده برای ثبت در آثار ملی ، مورد توجه قرار نگرفته است.

یکی از مغازه داران طبقه همکف این عمارت می گوید: « این عمارت بعد از انقلاب تا سالها کلانتری بود. اما بعدا خانم ابتهاج سمیعی شکایت کرد و ملکش را -که دولت مصادره کرده بود- پس گرفت. سالهاست مالک خارج از کشور زندگی می کند ولی وکیلی دارد که سرموعد مقرر می آید و هزینه سرقفل مغازه ها و اجاره دارها را دریافت می کند.»

البته روایت دیگری هم می گوید؛ خانم سمیعی ملکش را به کلانتری یک اجاره داده بود ولی با امتناع اجاره دار از تخلیه ملک، کار به شکایت کشید.

از شواهد پیداست این بنای باشکوه از ابتدا تجاری- مسکونی ساخته شده است. سردر طاقی  بلند و طاق های هلالی مغازه ها  و درب ورودی دولنگه مرتفع طاق نمای این را نشان می دهد. طاق های مغازه ها سالم مانده ولی خبری از درهای چوبی نیست. معلوم است که بعدها درب اصلی کنده شده و به سبک جدید، درب کرکره ای گذاشته اند. در حالت عادی شاید نتوان بخوبی تشخیص داد. آن هم  به دلیل هجوم مانکن هایی که پوشاک مغازه ها را تبلیغ می کنند. ورودی اصلی بنا هم زیر پوشاک آویخته شده پنهان مانده است. با این حال یکی از مغازه دارها لطف کرده و با کلید راهنمایی می کند. تنها متذکر می شود که اتاق هایی از  طبقه همکف بنا انبار کالای بازاریان شده و سقف طبقه دوم  نیز امکان ریزش دارد.

 با باز شدن درب دو لنگه ای بنای دو طبقه ای که قرینه ساخته شده است، وارد راهروی عمارتی می شویم که در ضلع جنوبی به حیاط باز می شود. در این بازدید، یکی از اساتید معماری دانشگاه گیلان نیز همراهی می کند و توضیحاتش پیرامون نوع پلان و معماری و تزئینات، لذت دیدن عمارت خانم ابتهاج سمیعی را دو چندان می یابد. پلانی که در حیاط در سه جبهه دور می زند.

فاطمه نیرومند، تزئینات آهک بری و گل و بوته های برجسته دورتا دور نمای خارجی بنا را در ضلع شمالی روبه بازار نشان داده و می گوید: این تزئینات آهک بری به خوبی توانسته رطوبت گیلان را دوام آورد.

 

هرچند درب و پنجره های چوبی اکنون به سفیدی می زند، ولی در برخی از قسمت ها که رنگها فروریخته، می توان فهمید که چندین نوبت رنگ خورده است. از رنگ سبز متمایل به آبی که رنگ خاص در معماری بومی گیلان بود تا خاکستری و کرم رنگ و این آخری به سفیدی آفتاب.

لمبه کوبی سقف و ایوان نیز در برخی نقاط در اثر رطوبت طبله کرده و آویخته شده است. لمبه هایی که معلوم است به رنگ سبز مایل به آبی بوده. این حجم از رطوبت بی دلیل نیست سفالهای قاشقی سقف که سالانه تمیز و بازبینی نشود، آب خوردگی چوب های سقف را بیشتر می کند. شیروانی منتهی علیه سقف نیز جابجا پوسیده شده و تزئینات دامنه حلب ایوان جنوبی را آویزان کرده است.

فاطمه نیرومند، تقارن نمای جنوبی را نیز مورد توجه قرار می دهد و یادآور می شود که این تقارن از مهمترین ویژگی های معماری بومی بناهای شهری گیلان بوده است. عموما در چنین بناهایی ، نظیر این عمارت ، راهرویی که در مرکز بنا و در دو سوی اتاق هاست، در طبقه دوم در مرکز بنا نیز بوده و با درب طاق نمای بلند، نقش جابجایی هوا را از معبر بازار به حیاط را ایفا می کرد. در میانه راهروی طبقه دوم همچنین، درهایی است که ارتباط فضایی به سالن های بزرگ طرفین و اتاق های کوچک مجاور را  برقرار می کند. نیرومند توضیح می دهد که تعدد پنجره ها(۲۴عدد در دو طبقه) در دو جبهه، علت اقلیمی داشته و به گردش هوا و کاهش رطوبت کمک می کرد و اجازه نمی داد هوا در بنا محبوس شود.

این استاد دانشگاه با اشاره به موقعیت ممتاز قرارگیری این عمارت می گوید: شواهد نشان می دهد بنا از ابتدا مسکونی تجاری ساخته شده است. با توجه به قرار گیری در مجاورت راسته بازار مسگر که در امتداد خود به دیگر سراها و کاروانسراهای بازار می رسید، بی شک طبقه همکف بنا در ضلع شمالی تجاری ساخته شده بود و  تجار بزرگ به این عمارت رفت و آمد داشتند. ولی اینکه آیا تعدد اتاق های و سالن های بزرگ طرفین در هر دو طبقه نقش مهمانپذیر داشته یا سکونت خانواده مالک، به درستی معلوم نیست.

وی به درب کوچک چوبی داخل حیاط اشاره می کند که دیوار حیاط را شکافته است و می گوید: این در نشان می دهد عمارت با ملک مجاور خود در ضلع جنوبی ارتباط داشته است و این در گیلان مرسوم بود.

در کنار درب چوبی حیاط حوض کوچکی است و آن سوتر،چاه آبی که یار غارش درخت انجیر با ریشه هایی که تا عمق خشت و ساروج دیوارها فرورفته اند. این انجیرها در کنار حوض، نقش تصفیه آب را ایفا می کرد. اکنون رشد شدید این درخت پهن برگ، دید دهانه چاه  را کور کرده است.

تزئینات دیوار حیاط نیز جالب توجه است و در هیچ بنای مسکونی تاکنون ندیدم. مگر در برخی کاروانسراهای بجامانده در بازار، پرنده های نقش برجسته  که دو سوی یک گلدان بر دو پا ایستاده اند. رنگ دیوار حیاط نیز معلوم است که پیشتر آبی بوده است.

دو راه پله در طرفین بنا ما را از حیاط به راهروی نیمه باز سراسری طبقه دوم می رساند. این راهرو دورتادور بنا حرکت می کند و به تمام فضاهای خانه دسترسی می دهد. اتاق ها از سه جهت پیرامون حیاط جنوبی واقع شده اند و این به نحوی است که در تمام ساعات روز تلالو نوربخش آفتاب را در فضاهای خانه داریم. در طرفین هال مرکزی بنا دو اتاق اصلی با ابعاد بزرگتر وجود دارد که رو به سمت معبر بازار درجهت شمالی است و در سمت حیاط، اتاق های کوچکتر و پرتعدادتر در مجاورت راهروی نیمه باز قرار دارد که همگی از طریق پنجره هایی با قابهای چوبی، نور مناسبی دریافت می کنند.

 راه پله راهروی سراسری خانه، حفاظش نرده هایی از جنس فرورژه و تزئینات خاصی که نمونه آن را در «عمارت دانشسرای» رشت دیدم. این نرده ها در ایوان جنوبی و بالکن ها روبه بازار و حیاط نیز دیده می شود. لمبه کوبی کف ایوان آنقدر ناامن هست که ناچار از اتاق ها عبور کرده و به انتهای ایوان می رویم. اما حال و روز اتاق های طبقه فوقانی ناامن تر است. آن هم بخاطر ریزش برخی از قسمت های سقف طبقه دوم و لمبه کوبی کف اتاق ها. وقتی مالکی در کار نباشد، مرمت سقف هم جدی گرفته نمی شود. اینجا به جای تعویض لمبه کوبی سقف و کف، نایلون های بزرگ دافع نزولات جوی شده است!

هرجا که رطوبت سقف به درب و پنجره ها نفوذ کرده، دیوار قطور و ستبر بنا را – که بار تمام فضا را تحمل می کند- نیز دچار خوردگی شدید شده. در یکی از اتاق های جبهه غربی بقدری رطوبت، دیوارها را دچار خوردگی کرده که آجرچینی های دیوار با قاب بندی های چوبی اش پیداست.  آجرچینی هایی قزافی که همچون یک صندوق چوبی قاب بندی شده در دو مدل چینیش ساده و مورب دیوارها را ایجاد کرده است.

ملک میراثی خانم ابتهاج سمیعی، بهترین موقعیت برای تغییرکاربری را دارد. نمونه هایی از این دست در دیگر استانها به وفور دیده می شود. ولی اینجا در مرکز استان گیلان، آنچه کمتر مورد توجه است، احیای بافت تاریخی شهری است که شکوفاشدنش از دوره صفویه آغاز شد.

     

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *