اخبارمطبوعات

هشتاد و هشتمین شماره ماهنامه «ره آورد گیل» منتشر شد

به گزارش گیل مهر، هشتاد و هشتمین ماهنامه ره آورد گیل با سرمقاله ای با عنوان «ای وای شالیزارهای گیلان» منتشر شد.
در این شماره هوشنگ عباسی، اشاره ای دارد به کار طاقت فرسای تولید برنج آن هم در وضعیت کم آبی گیلان، هزینه های بالای تولید و در نهایت عدم حمایت دولت از شالیکاران که موجب از بین رفتن شالیزارها شده است و تاکید دارد که گیلان بدون شالیزار معنا ندارد.
در این شماره بندرگاه متروک دهانه شیرارود در رودسر معرفی شده است. گزارشی با عنوان«سنگ قبری می خواهد و همتی در خور افشین»، از دیگر خواندنی های این شماره است که براساس گزارش های میدانی پیرامون محل قتل و دفن حیدرخان عمواغلی (یکی از اعضای جنبش جنگل) در جنگل های آلیان نوشته شده است.
معرفی قله درفک و افسانه ها، ضرب المثل ها و باورهای عامیانه پیرامون آن و همچنین گزارش کوهنوردی مریان رشت با عنوان«پیمایش مسیر اسالم به خلخال» از خواندنی های این شماره است.
در این شماره همچنین، مقالاتی با عناوین: پیشگامی در هنر، نوآوری در نقاشی، گفت و شنود با دانای توس، یک گفتگوی تئاتری با محمود طیاری، یادی از مرحوم استاد شهدی لنگرودی، محمود توکلی دارستانی، اندیشمندی مستقل و آزاداندیش، نگاهی به نام واژه کیاشهر، ساکنان بهشت روی زمین و… منتشر شده است.
نقد و بررسی کتاب «گالش ها، کوچ و زندیگ مردم جنگل و…» ، نگاهی به مجموعه داستان «آن دست پل» و نگاهی به مجموعه شعر گیلکی سوراخ وارش چادر» در شماره ۸۸ره آورد گیل منتشر شده است.
و شعر و داستان فارسی و گیلکی و گزارش رویدادهای فرهنگی نیز از خواندنی های شماره جدید ماهنامه پژوهشی- علوم انسانی راه آورد گیل است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *