اخبارتاریخ

همایش ملی گیلان در گستره عصر قاجار در رشت برگزار می شود

به گزارش گیل مهر، همایش ملی گیلان در گستره عصر قاجار روز چهارشنبه ۱۷ مهر ماه به میزبانی دانشگاه گیلان در رشت برگزار می شود.

دبیر علمی همایش اظهار کرد: سرزمین گیلان در عصر قاجار بر تحولات فکری، اقتصادی و اجتماعی ایران تاثیرات زیادی داشت و با توجه به اینکه گیلان در این دوران دروازه اروپا بود، بر تحولات داخلی ایران نیز تاثیر گذاشت. ولی زوایای پیدا و پنهان این تاثیرها و تحولات بعضا ناشناخته مانده است.

دکتر عباس پناهی با اشاره به تغییرات بنیادین عصر قاجار در ساختار کهن ایران افزود:  وقوع ۳رخداد مهم در گیلان نظیر؛ «نبرد پیله داربن» که منجر به شکست مفتضحانه روسها شد، «انقلاب مشروطه» و «جنبش جنگل» به رهبری میرزا کوچک خان، تاریخ عصر مدرن گیلان را تشکیل می دهد و این تحولات بر حیات اجتماعی و تحولات فکری جامعه ایران نیز تاثیرات شگرفی گذاشت.

عضو هیات علمی پژوهشکده گیلان شناسی،  با بیان اینکه گیلان همواره صحنه تخاصم روسیه و انگلستان بود، یادآور شد: روسها بطور پیوسته از ابتدای تاسیس حکومت قاجار با حکومت درارتباط بودند و گیلان به دلیل همسایگی شمالی با روسها بیشتر در سلطه سیاسی قرار داشت و زیر پوسته فشارهای اقتصادی، سیاسی و نظامی روسها تغییرات جدی در جامعه گیلان رخ داد و بعد از  عهدنامه های گلستان و ترکمنچای، مشغول غارت منابع دریای کاسپین و امتیاز انحصاری شیلات و معافیت های گمرکی و کسب سایر امتیازات بودند.

وی، با اشاره به ایجاد راه دسترسی مسیر انزلی به بادکوبه و تفلیس و اروپا، در این دوران تصریح کرد: این راه ارتباطی موجب شد گیلان دروازه اروپا لقب بگیرد و احداث جاده انزلی به تهران در دوره ناصری توسط روسیه، گیلان را تبدیل به مهمترین راه ارتباطی مطرح نمود  و سفر مسئولان و سفرای خارجی  از این راه موجب اهمیت گیلان شد و از سویی ارتباطات گسترده گیلانیان با مراکز روشنفکری نظیر قفقاز، موجب رشد افکار آزادیخواهی در گیلان و ایران گردید و زمینه ایجاد انقلاب مشروطه را فراهم کرد.

دبیر علمی این همایش تصریح کرد: همایش ملی گیلان در گستره عصر قاجار به کوشش پژوهشکده گیلان شناسی و با مجوز معاونت پژوهشی وزارت علوم در زمستان سال گذشته آغاز بکار کرد و روز چهارشنبه ۱۷مهرماه از ساعت ۹تا ۱۷ عصر در تالار حکمت دانشگاه گیلان برگزار می گردد.

وی با اشاره به حضور اساتیدی از دانشگاه ایلیای گرجستان تصریح کرد: در روز همایش ۳مهمان از دانشگاه ایلیای گرجستان درباره روابط فرهنگی و اقتصادی گیلانیان و گرجیان در عصر قاجار سخنرانی می کنند.

عباس پناهی همچنین گفت: ۱۳۰چکیده مقاله و ۸۰مقاله کامل به دبیرخانه همایش رسیده است که پس از داوری علمی، ۱۲چکیده و ۶۳ مقاله کامل مورد تایید قرار گرفت. ضمن اینکه ۴۰ درصد مقالات به موضوعات تاریخی، سیاسی و دیپلماتیک، سی درصد به مباحث اقتصادی و ۲۰درصد مقالات در حوزه مردم شناسی و معماری، ادبی و گردشگری و پنج درصد هم به موضوعات پراکنده درباره گیلان عصر صفوی می پردازد.

برگزاری نمایشگاه تمبرها و اسناد تجار گیلان در عصر قاجار از دیگر برنامه های جانبی این همایش است که دبیر علمی همایش خبر داد.

شبستان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *