اخبارتاریخ

همایش «گیلان و ۸۱ سال ثبت میراث فرهنگی در فهرست آثار ملی» برگزار می شود

مدیر کل میراث فرهنگی گیلان، از برگزاری همایش «گیلان و ۸۱ سال ثبت میراث فرهنگی در فهرست آثار ملی» خبر داد و گفت: این همایش دی ماه در رشت برگزار می‌شود.
به‌گزارش گیل مهر، «شهرود امیرانتخابی» با بیان اینکه یک هزار و ۱۲۹ اثر تاریخی گیلان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است گفت: اولین اثر تاریخی ثبت شده گیلان در فهرست آثار ملی مقابر چهار پادشاه لاهیحان است که سال ۱۳۱۷ به شماره ۳۲۲ به ثبت رسید.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان با بیان اینکه ۸۱ سال از ثبت ملی نخستین اثر گیلان می‌گذرد افزود: این مسجد در ابتدای خیابان کاشف شهر لاهیجان قرار دارد که ابتدا مرقد سید خورکیا(مقتول در سال ۶۴۷ ه. ق) بود و چون سایر سادات زیدی کیایی را در جوار سید خورکیا به خاک سپردند این محل به نام چهار پادشاه شهرت پیدا کرد.
وی از برگزاری همایش «گیلان و ۸۱ سال ثبت میراث فرهنگی در فهرست آثار ملی» خبر داد و بر ضرورت بازنگری ثبت میراث فرهنگی استان تاکید کرد و اظهارداشت: بررسی تاثیرگذاری آثار ثبتی بر جذب گردشگر در استان، نقش مردم در حفاظت از آثار و چالش‌های حقوقی حمایت از میراث فرهنگی از اهداف برگزاری این همایش است.
امیرانتخابی اذعان کرد: این همایش دی سال جاری و با حضور مقامات ارشد کشور، استان و شهرستان‌ها در رشت برگزار می‌شود.
گفتنی است، استان گیلان دارای سه هزار اثر تاریخی و یکی از استان‌های پیش رو در ثبت میراث فرهنگی کشور است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *