اخبارتاریخکتاب

همراه با رونمایی کتاب؛ فیلم بازسازی ساختمان مشروطه در رشت نمایش داده می شود

به گزارش گیل مهر، به همت خانه فرهنگ گیلان و معمار نت کتاب« ساختمان مشروطه» اثر مهرداد بهمنی و سارا کریمی ۱۲ آبان ماه در پژوهشکده گیلان شناسی رونمایی می شود.
در این نشست -که مهندس روبرت واهانیان و دکتر ناصر عظیمی سخنرانی می کنند- فیلم مرمت و بازسازی ساختمان مجلس شورای ملی سابق نیز نمایش داده می شود.
علاقمندان می توانند روز شنبه ۱۲ آبان ماه ساعت ۱۶:۳۰ تا ۱۸:۳۰ در پژوهشکده گیلان شناسی حضور بهم رسانند.
گفتنی است، کتاب «ساختمان مشروطه» بازسازی ساختمان تاریخی مجلس شورای ملی را پس از آتش‌سوزی ویرانگر سال ۱۳۷۳ با بیانی مستند و موجز روایت می‌کند. بخش تاریخی کتاب مطالعه مفصلی از تاریخ عمارت به دست می‌دهد و می‌کوشد تا پیشینه و مراحل تکوین بنا را تا زمان مرمت در اختیار مخاطب قرار دهد.
شخصیت اصلی این کتاب عمارت مجلس شورای ملی است که در سکوت، روایت‌های گوناگون را حمل می‌کند. (عمارت بهارستان، ساختمان مشروطه (موزه مجلس) و یا مجلس شورای ملی در واقع کاخ میرزا حسین خان سپهسالار بوده که در ۱۲۹۵ه.ق توسط مهندس بنام ایرانی میرزا مهدی خان شقاقی ملقب به ممتحن الدوله به دستور شخص سپهسالار طراحی و ساخته شد. از زمان پیروزی انقلاب مشروطه، کاخ بهارستان برای مجلس در نظر گرفته شد. از این ساختمان برای برگزاری نشست‌های مجلس شورای ملی استفاده می‌شد. این عمارت در طول عمر خود یک‌بار به توپ بسته شد و سه بار نیز طعمه حریق گردید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *