اخبارتاریخچهره ها و یادبودها

همزمان با نود و هفتمین سالگرد شهادت رهبر جنبش جنگل؛ نمایشگاه اسناد در خانه میرزا کوچک جنگلی برگزار می شود

به گزارش گیل مهر، نمایشگاه اسناد با عنوان “از انقلاب مشروطه تا نهضت جنگل” از ۱۱تا۱۷ آذر ماه در خانه میرزا کوچک جنگلی در رشت برپا می شود.
در این نمایشگاه که به همت سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری برپا شده، ۴۱ سند و عکس از مجموعه اسنادی حسن اکبری منتشر می شود.
این مجموعه دار در گفتگو با گیل مهر اظهار داشت: این نمایشگاه به مناسبت نود و هفتمین سالروز شهادت میرزا کوچک جنگلی، رهبر جنبش جنگل، در خانه آن شهید در محله استادسرای رشت برپا می شود.
حسن اکبری، با تاکید بر لزوم خوانش اسناد جدید، برای تحلیل درست تاریخ معاصر یادآور شد: در میان این اسناد، یک اعلان بسیار مهم کنسولگری انگلستان در نفی نهضت جنگل و میرزا کوچک خان و همچنین اعلان بسیار مهم بلشویک ها و کمونیست ها بر علیه میرزا کوچک خان بنمایش درمی آید و همین دو سند کافی است تا عدم وابستگی میرزا کوچک خان به بلشویکها و کمونیست ها اثبات گردد.
این مجموعه دار با اشاره به فعالیت های میرزا در انقلاب مشروطه اضافه کرد: در این نمایشگاه، ۲۰عکس از مجاهدان گیلان فاتح تهران در انقلاب مشروطه، رجال گیلان و شهرهای دوره قاجار به نمایش درمی آید.
اکبری همچنین گفت: یک اعلامیه از میرزا خلیل رفیع اولین شهردار رشت برای اخذ مجوز ساخت برای اولین بار در رشت، ۳فرمان از ناصرالدین شاه قاجار درباره گیلان، ۲نامه و فرمان از محمدعلی شاه قاجار در مورد انتصاب افراد و چند اعلان شهری و قانونی از دیگر اسناد بنمایش درآمده است.
این مجموعه دار، تصریح کرد: در روز افتتاح نمایشگاه در ۱۱ آذر، برای نخستین بار یک پاکت نامه در بسته که عریضه ای از گیلان است، بازگشایی و محتوای آن خوانش می شود.
گفتنی است، نمایشگاه یادمان از انقلاب مشروطه تا نهضت جنگل، از ۱۱تا ۱۷آذرماه در خانه میرزا کوچک خان جنگلی در محله استادسرای رشت پذیرای علاقمندان است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *