اخبارهنر

وقتی هنر، دشمنی را بدل به دوستی می کند

رابینسون کروزو با بازنویسی علیرضا کوشک جلالی در رشت به روی صحنه رفت

گیل مهر- مهری شیرمحمدی
صدای هلیکوپتر و مارش نظامی، خبر از یک نمایش جنگی می دهد. دو نفر خلبان از دو ملیت مختلف هلیکوپترشان در یک جزیره ناشناخته فرو می آید. حالا دو دشمن رودرروی یکدیگر قرار گرفته اند و هرکدام تلاش دارد آن دیگری را مغلوب کرده و تنها برای نجات جان خویش تلاش کند.
اما، تنهایی از یک سو و آب هایی که گرداگرد ایشان را فراگرفته آن دو را وادار می کند که باهم برای زنده ماندن تلاش کنند.
«زبان» به عنوان مهمترین عامل برای برقراری ارتباط ، به چالشی بدل شده و هرکدام به زبان خود سخن می گوید؛ اشمیت به زبان گرجی و آن دیگری به زبان گیلکی. شیوه های برقراری ارتباط این دو و کابرد اصطلاحات و مثل های گیلکی در خلال این نمایش، بر کمدی بودن این نمایش تاثیر بیشتری دارد و برای مخاطب گیلانی به شدت مفرح و لذت‌بخش خواهد بود؛
«چی بُوتی، تی گبَ باید منه هالی بوکونی، تی کورا ایسی، تی کورا زک ایسی، موم تی موسن خلبان ایسم…»
اشمیت اما به زبان خود سخن می گوید وزمان می برد تا آن دو به زبان اشاره و بعدتر به زبان هنر، موسیقی و رقص پیوندی برقرار کنند. پیوندی که دشمنی را به انسانیت بدل کرده و به جایی می رسد که هر دو لباس های فرم نظامی خود را دور می اندازند، لباسی که خود سمبل جنگ و نفرت بود.
در این جزیره هر دو خلبان فرصت دوباره برای فکر کردن می یابند، فکر کردن درباره خانواده و مفهوم وطن و عشق و زندگی. و آنجاست که به یک فهم مشترک و زبان مشترک می رسند تا یک نامه برای نجات خود نوشته و به آب بسپارند تا شاید یکی منجی آنها شود:« سلام دوستان من و دشمن چموش من در جزیره ای متروک در چنگال تقدیر اسیر گشته ایم لطفا هرچه سریعتر به ما کمک رسانی کنید و گرنه می میریم.»
در این جزیره ناشناخته جان مهم است و تلاش مشترک هر دو برای زنده ماندن . مرد گیلک در جزیره هوس زیتون پرونده و او خوج کرده ولی اشمیت به قول گیله مرد«اَمَرَ گشنگی مُردَن دَریم تی موش لاس زن دَری»
شدت گرسنگی بحدی است که قصد خوردن یکدیگر را می کنند. اما گیله مرد می گوید:«درست است در شرایط بدی هستیم و هیچی نداریم بخوریم ولی دلیلی ندارد همدیگر را بخوریم. فکر کن در جزیره خوبی هستیم و همه چیز عالی است.»
و در این جزیره خوبی ها، هنر، به عنوان همزاد بشر، به کمک دو خلبان می آید، و دو دشمن در پایان داستان تبدیل به دو دوست شده اند که در لحظه خداحافظی و فرار از جزیره هر دو یک یادگاری از بهترین شی که دوست دارند، به یکدیگر هدیه می دهند. عامر عظیمی و مجتبی علیپور، به خوبی از ایفای این نقش برآمده اند.
نمایش کمدی «روبینسون و کروزو» با ترجمه، کارگردانی و دراماتورژی علیرضا کوشک جلالی، عصرروز گذشته، ۲۸مرداد ماه در تماشاخانه هامون رشت به روی صحنه رفت.
این نمایش تا عصر چهارشنبه ۳۱مرداد به مدت چهار شب در تماشاخانه هامون رشت برای عموم علاقه‌مندان اجرا می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *