اخبارتاریخچهره ها و یادبودها

پاسداشت پزشک جنبش جنگل؛ جای متولیان فرهنگی خالی بود

به گزارش گیل مهر، یکصدمین سالروزبردارشدن مجاهدگیلانی، دکترابراهیم حشمت طالقانی،  در حالی برگزار شد که حدود یکسال است، مزار دکتر حشمت را برای ساخت یادمان کنده اند ولی پروژه بدن هیچ پیشرفتی رها شده است.

در این مراسم که روز یکشنبه ٢٢ اردیبهشت در پژوهشکده گیلان‌شناسی، برگزار شد، جای متولیان فرهنگی خالی بود.

عضو هیأت علمی پژوهشکده گیلان‌شناسی و رییس مرکز اسناد نهضت جنگل، به نقش دکتر حشمت در جنبش جنگل پرداخت. و سخنان خود را با عنوان «دکتر حشمت و نقش وی در فراز و فرودهای جنبش جنگل» برای حاضران بیان کرد.

دکتر عباس پناهی با تکیه بر مطالعات اسنادی به تقسیم‌بندی و تبیین نهضت جنگل در سه حوزه فکری پرداخت و گفت: نباید نقش محوری افرادی چون حاج احمدکسمایی و دکترحشمت را در نهضت جنگل  نادیده بگیریم.

وی تأکید کرد: پس از بر دار شدن دکترحشمت در ٢۱ اردیبهشت ۱٢٩٨خورشیدی، ضربه بزرگی بر پیکره نهضت وارد آمد.

رئیس مرکز اسناد جنبش جنگل، پرداختن به شخصیت‌های ملی و مدافع منافع کشور را کاری جدی در حوزه فرهنگی خواند و تصریح کرد: الگوسازی های صحیح بر اساس شخصیت‌های ملی و تاریخ‌ساز می‌تواند کژ راهه‌های فکری را در نسل آینده کم‌سوتر نماید.

در این نشست همچنین، مهندس روبرت واهانیان به نکاتی در باب اهمیت  جنبش جنگل در اواخر قاجاریه و در زمان اشغال ایران توسط روس‌ها و انگلیسیها اشاره کرد و افزود: دفاع از تمامیت ارضی ایران در تمامی ادوار تاریخی ایران از سوی دلاور مردان ستودنی است و کاری ارزشی محسوب می‌شود و باید از سوی مسئولین و مردم تکریم شود.

تدوینگر تقویم تطبیقی جنبش جنگل، تأکید کرد: مهم‌ترین دلیل شکست جنبش در فرایندهای تاریخی آن، ضعف تضادهای ایدئولوژیک  و ضعف رهبری به جهت تعدد رهبران آن در دوره‌های مختلف بود. در نتیجه دکتر حشمت با وقوف بر این مسأله ، ادامه نهضت را بینتیجه دانست و تسلیم نیروهای دولتی شد.

در پایان این جلسه حضار از مرکز اسناد نهضت جنگل واقع در پژوهشکده گیلان‌شناسی بازدید نمودند و در خلال این بازدید در مورد اسناد مهم این مرکز، چگونگی جمع‌آوری اسناد و برد تخصصی تطبیق تاریخ وقایع جنبش جنگل برای حاضرین مطالبی ارائه شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *