اخبارعکسگردشگری

پل خشتی بلوردکان در مسیر راه شاه عباسی+گزارش تصویری

 

به گزارش گیل مهر، پل خشتی بلوردکان در روستای بلوردکان ( بلاردکان ) از توابع دهستان لات ليل، بخش اطاقور شهرستان لنگرود و در ۱۲ کيلومتري جنوب غربي شهر املش بر روي دو رودخانه سياهرود و زيل بره واقع شده است. آب سياهرود از مغرب و آب زيل بره از شمال غربي روستاي بلوردکان جاريست که در زير اين پل به هم مي پيوندد . اين پل بر سر يکي از مسيرهاي راه شاه عباسي که از املش به قزوين کشيده شده بود قرار گرفته، اين راه کاروان رو و پر رفت و آمد املش را به نقاطي همچون کهلستان ، لات ليل ،گرسک ، بلوردکان ، هلودشت ، ميان لنگه ، اسماعيل آباد و در نهايت قزوين متصل مي نمود.

اين راه در گذشته بسيار حايز اهميت بوده، بطوريکه در فاصله۱۴۰ متري اين پل بقاياي کاروانسرايي مشاهده مي شود که ظاهراً به امر شاه عباس ساخته شده است و ابعاد هر ضلع آن تقريباً به ۴۰ متر مي رسد .

 بنابر نوشته های دکتر منوچهر ستوده اين پل دارای يک دهانه ي بزرگ و دو دهانه ي کوچک در طرفين بوده که در حال حاضر يک دهانه کوچک آن باقي مانده است . و بقيه آن تخريب شده است که طول آن ۵۰ متر و عرض آن ۵ متر بوده است.

قدمت اين پل به دوره ي صفوي بر مي گردد . و در تاریخ ۲بهمن ۱۳۸۲ به شماره ۱۰۷۸۶ در فهرست بناهای میراثی کشور به ثبت رسیده است.

 عکسها: پویا پناهی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *