اخبارتاریخگردشگری

پل خشتی تمیجان، مرمت می شود

به گزارش گیل مهر، پل خشتی تمیجان در روستای تمیجان از روستاهای حوالی رودسر، شهرستان رودسر مرمت می شود.
معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان با علام این خبر افزود: این پل خشتی از آثار بجامانده دوره صفویه است و به احتمال زیاد به دستور شاه عباس اول صفوی و توسط وزیر دارالمرز، بهزاد بیک، در مسیر راه گیلان به مازندارن ساخته شده است.
ولی جهانی افزود: این پل با آجر قرمز پخته و ملاط ساروج بر روی رودخانه کهنه گوراب ساخته شده است و از معدود بناهای میراثی گیلان است که در آذرماه ۱۳۵۴ در فهرست بناهای میراثی کشور به ثبت رسیده است.
وی تصریح کرد: روستای تمیجان تا سال ۱۰۰۰خورشیدی به عنوان مرکز حکومت فرامانروایان محلی گیلان، امیران بیه پیش(رانکوه) بود و در زمان صفویه این محدوده به اوج شکوفایی خود رسید. وجود مسجد جامع تمیجان، یک باب حمام قدیمی و ضرابخانه در نزدیکی پل تیمجان از اهمیت این منطقه خبر می دهد.
جهانی ابراز می دارد: طول این پل خشتی ۶۰ متر و عرض آن ۵متر و دو دهانه بزرگ و دو دهانه کوچک دارد. این پل که در مسیر کاروانها قرار داشت به عبور کالا و مسافر کمک شایانی می کرد.
معاون اداره کل میراث فرهنگی گیلان یادآور شد: گیاه زدایی از پل خشتی تمیجان چندین نوبت صورت گرفته و ساماندهی این پل خشتی در دستور کار سازمان میراث فرهنگی قرار گرفته و به زودی این پل دوره صفویه مرمت می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *