اخبارکتاب

پیشنهاد مطالعه؛ ” جامعه شناسی هنر”

به گزارش گیل مهر، جامعه شناسی هنر به عنوان یک حوزه مطالعاتی بین رشته ای مطرح می باشد. بااین حال رجوع به قفسه مربوطه نشان می دهد که در ایران آثار کمی در این حوزه تالیف شده است. پس از کتاب دکتر آریان پور که متعلق به نیم قرن پیش می باشد، کتب اندکی در این باره نگاشته شد که عموما مناسب تحصیلات تکمیلی و مطالعات تخصصی است. تعداد آثار ترجمه نیز چشمگیر نیست. در واقع مجموع آثار در دسترس این حوزه، به نسبت سایر حوزه ها بسیار کم است.
در این رابطه آثار “مقدمات و مبانی” که به عنوان آغاز سیر مطالعاتی محسوب می شوند از اهمیت خاصی برخوردارند. تحقیقا می توان اذعان داشت که این سنخ تألیفات، انگشت شمار است و این امر خود یک مانع مطالعاتی برای علاقمندان و دانشجویان شکل داده است.
کتاب “مقدمات جامعه شناسی هنر” به قلم دکتر عباس نعیمی جورشری سال گذشته در تهران توسط انتشارات نصیرا منتشر شده است. چارچوب و محتوای کتاب در راستای رفع نقیصه مذکور قرار دارد. نویسنده در دیباچه چنین آورده است: “طرحی سبک و مناسب برای دانشجویان و علاقمندان این حوزه، طرحی از نوع کتب واسط که حدفاصل قشر عامه‌ و متخصص را پر کند… کتاب تلاش نموده کلیتی از بحث ارائه دهد و ورود علاقمندان به این عرصه را تسهیل نماید”.
کتاب فوق یک اثر تحقیقاتی نسبتا جامع می باشد که بیش از یکصد و سی منبع در فهرست نهایی آن درج گردیده است.
کتاب مقدمات جامعه شناسی هنر در هفت فصل به قرار زیر تدوین شده است:
١. مباحث نظری؛ شامل مباحثی در زیبایی شناسی، مکاتب هنری و نظریه های بوردیو، گلدمن، لوکاچ و مکتب انتقادی و…
٢. ادبیات؛ شامل مباحثی در قلمرو نظریه های نقد جامعه شناسی ادبیات، جامعه شناسی شعر، رمان و رئالیسم و ادبیات حماسی و…
٣. هنرهای نمایشی؛ شامل مباحثی در تعریف و خاستگاه هنرهای نمایشی، چیستی و ابعاد تاریخی و کارکردهای تئاتر، تاثیر متقابل تئاتر و جامعه، تئاتر و شخصیت، مکان و مولفه های اقتصادی و…
۴. معماری؛ شامل مباحثی در هستی شناسی معماری، فلسفه شرقی و وجود، نظام فضایی، معرفت شناسی معماری، جامعه شناسی شهری، معماری گیلان و توسعه پایدار و…
۵. موسیقی؛ شامل مباحثی در نظریه پردازی موسیقی، تحولات موسیقی ایران مدرن و…
۶. هنرهای تجسمی؛ شامل مباحثی در طراحی و نقاشی، مجسمه سازی، عکاسی، کاریکاتور، انیمیشن، خوشنویسی، گرافیک
٧. رقص و هنرهای ورزشی؛ شامل مباحثی در قدمت شناسی رقص و نمودهای تمدنی اش، ورزش مدرن و اخلاق و…
کتاب “مقدمات جامعه شناسی هنر” به قلم دکتر عباس نعیمی جورشری می تواند منبعی مناسب برای علاقمندان جامعه شناسی هنر بوده و زمینه جامعی برای مطالعات تخصصی خوانندگان فراهم آورد.
پیش از این دو کتاب “جریان شناسی سیاسی جنبش جنگل” و مجموع شعر “عاشقانه های یک جامعه شناس” از این نویسنده منتشر شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *