اخبارکتابهنر

پیشنهاد مطالعه برای آخر هفته؛ « الو…؟! شُخی شعر»

به گزارش گیل مهر، مجموعه شعر طنز گیلکی به نام «الو…؟!» (شُخی شعر)، سروده های «محسن آریاپاد» است که سال گذشته منتشر شد.
این اثر، مجموعه ای است از نوعی شعر آزاد طنز گیلکی که شاعر، موضوعات مختلف اجتماعی را در قالب طنز ملایم آورده است. «محسن آریاپاد» در این کتاب با تمام پدیده های غیر زنده تلفنی صحبت کرده و همچنین با تمام آنهایی که زمانی در این دنیا نام آور بودند و حالا نیستند، گفتگویی منظوم و به طنز داشته است.
طلیعه این کتاب، گفتگویی منظوم با «سید شرفشاه دولایی»، شاعر و عارف قرن هفتم گیلان است. و پس از آن شاعر به سراغ حافظ شیرزای رفته است.
هرچند برخی شخصیت های اسطوه ای، مانند: آرش کمانگیر، جمشید شاه، سیاوش، ( از اساطیر شاهنامه فردوسی)، آشیل اسطوره یونان و برخی دانشمندان و شخصیت های تاریخی مانند: ارسطو، سقراط، نیوتن، گلیله و هیتلر دست مایه شاعر برای سرایش اشعار طنز بوده است، اما، حضرت اسرافیل و عزراییل نیز از قلم شُخی شعر آریاپاد در امان نماندند. در نهایت شاعر یادی هم از نام آوران و مفاخر گیلان در قالب اشعار طنز داشته است.
نکته جالب توجه این اثر این است که هر شعر طنز گیلکی به صورت فارسی نیز بازنویسی و در صفحه مقابل چاپ شده است و از این رو غیر گیلک زبان ها نیز می توانند از این اثر بهره مند شوند.
چاپ نخست این کتاب در سال ۹۶ و توسط انتشارات سپیدرود رشت منتشر شده است. علاقمندان به خواندن اشعار طنز گیلکی می توانند این کتاب را به قیمت ۵هزار تومان از نشر سپید رود تهیه نمایند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *