اخبارکتاب

پیشنهاد مطالعه برای آخر هفته؛ «انجمن های گیلان در عصر مشروطه»

به گزارش گیل مهر، انجمن های گیلان در عصر مشروطه، عنوان کتابی است که به کوشش هومن یوسفدهی از سری کتاب های دانشنامه فرهنگ و تمدن گیلان منتشر شده است.
این کتاب در یک پیشگفتار و دو فصل تحت عنوان: نهادهای ملی و مدنی و احزاب سیاسی و انجمن های صنفی تنظیم شده است.
نویسنده، انقلاب مشروطه را یکی از بزرگترین انقلاب های جهان می داند و می نویسد: تشکیل انجمن های ملی، سیاسی و صنفی در طلیعه این انقلاب از جمله دست آوردهای مهم روشنفکران آزادیخواه بود که فعالیت این انجمن ها موجب رشد آگاهی و توجه مردم به مقولاتی چون رفاه اجتماعی، امنیت اقتصادی و دیگر حقوق مدنی شد و جبه ای منسجم در مقابل استبداد پدید آورد. و در نهایت منجر به صدور فرمان مشروطیت گردید.
یوسفدهی جدید بودن فعالیت های سیاسی در بین مردم ، تنوع و تعدد انجمن ها به لحاظ سیاسی قومی و مذهبی و طبقاتی را قابل بررسی می داند و می نویسد: با وجود اقبال عمومی، طبقه عامه مردم درک ناقصی از مفهوم مشروطه داشتند. پس از صدور فرمان مشروطه به دلایل مختلف از جمله فعالیت دو حزب مقتدر و فراگیر دموکرات و اعتدال در کشور، فعالیت های این انجمن ها نیز رو به زوال رفت.
انجمن ملی رشت، انجمن ولایتی گیلان، انجمن ایالتی گیلان، انجمن ملی انزلی، انجمن ملی لاهیجان، انجمن های بلوکات، انجمن بلدیه رشت و انزلی، انجمن حفظ الصحه و انجمن معارف، انجمن هایی هستند که نویسنده به آن پرداخته است.
این مورخ در فصل دوم کتاب خود، احزاب سیاسی و انجمن های صنفی را نیز برشمرده و ضمن معرفی کمیته سری انقلاب، کمیته سری گیلان، فرقه اجتماعیون عامیون ایران و… برنامه ها و اساسنامه برخی از این انجمن ها را نیز توضیح داده است.
چاپ نخست انجمن های گیلان در عصر مشروطه، در سال۱۳۸۷ ، در ۱۵۵ صفحه توسط انتشارات فرهنگ ایلیا در ۲۱۰۰نسخه منتشر شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *