اخبارکتاب

پیشنهاد مطالعه برای آخر هفته؛ مشاهیر نشر کتاب ایران، غلامرضا طاعتی

به گزارش گیل مهر، مشاهیر نشر کتاب ایران، ویژه معرفی غلامرضا طاعتی، عنوان کتابی است که به زندگی و خدمات فرهنگی غلامرضا طاعتی، صاحب یکی از نخستین کتابفروشی های رشت می پردازد.
این کتاب که از سری ششم، مشاهیر نشر کتاب ایران است، به قلم بهنام رمضانی نژاد تدوین یافته است. این کتاب با یک مقدمه و ۴فصل و مجموعا در ۴۸صفحه، به زندگی و خدمات فرهنگی غلامرضا طاعتی، صاحب کتابفروشی طاعتی می پردازد.
از نکات جالب توجه زندگینامه طاعتی این است که وی در ۱۲ سالگی عضو انجمن اخوت رشت بود و تا پایان کار انجمن در آن فعالیت می کرد. انجمن اخوت یکی از انجمن های فعال در جریان مبارزات مشروطه و بعد از آن جنبش جنگل بود- که با هدف روشنگری و مبارزه با بی سوادی فعالیت می کرد- و طاعتی کتابدار این انجمن بود.
کتابخانه طاعتی در واقع میراث بجا مانده از عبدالرحیم خلخالی بود. این کتابفروشی که ابتدا کاوه نام داشت، نام خود را از مجله کاوه -که در برلین منتشر می شد- اقتباس کرده بود و عبدالرحیم خلخالی شعبه دیگر کتابخانه خود را -که در تهران بود- در رشت نیز دایر کرد.
افتتاح کتابفروشی کاوه مقارن با افتتاح رسمی کتابخانه ملی رشت بود. (مهر ۱۳۱۳) پس از آنکه طاعتی عهده دار این کتابفروشی شد، کاوه به نام طاعتی تغییر نام داد.
کتابفروشی طاعتی در حقیقت، مکانی بود که بعدها محل گردهم آمدن چهره های فرهنگی و ادبی شد و «آوازه اش چنان برخاست که بزرگانی چون ملک الشعرای بهار، عباس اقبال آشتیانی، سعید نفیسی، مجتبی مینوی، مدرس رضوی، ابراهیم پورداوود، محمد معین، پرویز ناتل خانلری، و حبیب یغمایی، هرگاه به رشت می آمدند، پایگاهشان کتابخانه طاعتی بود.»
در این کتاب ضمن نقل خاطراتی از مفاخر گیلان درباره مراوادات غلامرضا طاعتی ، جایگاه این کتابفروشی را در میان کتابفروشی های کشور نیز مقایسه نموده و سنجیده است.
در بخشی از این کتاب اشاره شده که کتابفروشی طاعتی به انتشار کتاب هم توجه داشته است. و «آثاری را با عنوان های «بنگاه انتشاراتی طاعتی»، «بنگاه مطبوعاتی طاعتی» و «کتابفروشی طاعتی» به چاپ می رساند.
غلامرضا طاعتی، پیر کتابفروشان رشت در شامگاه ۱۰تیر ۱۳۵۵ در سن ۶۷ سالگی بر اثر سکته قلبی درگذشت. یک روز بعد او را در ایوان مقبره علمای گورستان تازه آباد رشت به خاک سپردند.
چاپ نخست این کتاب، در بهمن ماه ۱۳۹۴ در ۱۰۰۰شمارگان توسط خانه کتاب منتشر و به قیمت ۵۰۰۰ تومان در اختیار علاقمندان قرار می گیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *